PLC چیست ؟ کاربرد plc انواع plc فروشگاه اینترنتی کنترل 24

PLC چیست ؟ کاربرد plc انواع plc فروشگاه اینترنتی کنترل 24

و چون سیم‌پیچ‌ها از کار می‌افتند و کنتاکت ها فرسوده می‌شدند، نیاز به عیب‌یابی زیادی وجود داشت. این ماشین‌ها باید از یک برنامه نگهداری دقیق پیروی می‌کردند و فضای زیادی را اشغال می‌کردند. پس اگر بخواهید چیزی را تغییر دهید چه؟ شما اساسا باید کل سیستم را دوباره انجام دهید.

  • پی ال سی زیمنس S از 32 ماژول متفاوت پشتیبانی می‌کند و دارای طیف گسترده‌ای از ماژول‌ها است که می‌توان آنها را به‌صورت جداگانه ترکیب کرد.
  • همچنین کنترل کننده‌های منطقی برنامه‌پذیر می‌توانند سنسورها و محرکهای زیادی را مانیتور و کنترل کنند.
  • پی ال سی ها درست برعکس مدارات رله کنتاکتوری، دارای نویز های الکترونیکی و صوتی نیست .
  • ساده ترین نوع از این نوع دستگاه ها، لوگو می باشد که برای آشنایی و آغاز به کار با دستگاه پی ال سی می توان از آن استفاده نمود.

توسط پی ال سی می توان فرمان قطع و وصل کلید، مدار فرمان کنتاکتوری، رله ها (رله قطع یا رله وصل)، بوبین شیر برقی هیدرولیکی و… علاوه بر آن، محصولات دیگری طی ده سال گذشته با نام مینی پی ال سی وارد بازار شده اند. در ابتدا به علت گران بودن قیمت این مینی پی ال سی ها زمینه های استفاده و کاربرد کمی داشتند.

نقش کنترلرهای قابل برنامه ریزی (PLC) در اتوماسیون صنعتی

علاوه بر دستورات S۵ یک سری دستورات مربوط به سوپالمنتری نیز موجود است که فقط در این بلوک اجرا می‌شود. در نوشتن برنامه‌های پیچیده که معمولاً طولانی هستند برنامه‌های فرعی را در بخش‌های جداگانه می‌نویسند و سپس آن‌ها را در برنامه اصلی به کار می‌برند، هر کدام از این بخش‌ها در یک بلوک خاص نوشته می‌شود. در روش نمایش نوشتاری از دستورات و جملات کلیدی برای نوشتن برنامه استفاده می‌شود که در آن هر عبارت دارای دو بخش عملگرها و عملوندها می‌باشد.

PLC یا کنترل‌کننده قابل برنامه ریزی منطقی اولین بار در سال 1968 توسط آمریکایی‌ها ساخته شد. اکنون شرکت‌های مختلفی در جهان در زمینه ساخت و استفاده از PLC در حال فعالیت هستند. سهم شرکت زیمنس از بازار PLC جهان 26%، شرکت آمریکایی اُمرُن 26%، آلن برادلی 11% و میتسوبیشی ژاپن 9% است. برندهای دیگری که محصول کشورهای آسیایی هستند نیز سهمی از بازار دارند. البته این موضوع از طریق برنامه نویسی در مورد PLC نیز قابل اعمال است.

اجزاء سیستم های کنترل کننده برنامه پذیر

PLC این قابلیت را دارد که داده‌های عددی را پردازش کرده و محاسبات پیچیده ریاضی را انجام قیمت پی ال سی دهد. در یک کارخانه بزرگ، دستگاه‌ها به طور مستقل از یکدیگر فعالیت نمی‌کنند. هر فرآیند، یک یا چند PLC مختص به خود دارد، که این PLCها با PLCهایی که به بخش های دیگر کارخانه مربوط هستند؛ متصل شده‌اند.

که شامل کارت های جداگانه منبع تغذیه ، cpu، وردی و خروجی به تعداد مورد نیاز می باشد که به ترتیب روی RACK و در داخل شکاف ها نصب می شوند. جز پی‌ال‌سی‌های رک می‌باشد (در این مدل رک دارای شخصیت بوده و می‌تواند به‌عنوان یک ماژول عمل نماید). در این PLC ماژول‌های بسیار زیادی وجود دارد که سبب شده گزینه خوبی برای کارهای صنعتی سطح بالا تلقی گردد.

تعمیر کلید حرارتی plc

اکثر آنها یک دوشاخه کوچک برای اتصال از طریق RS-232 یا RS-485 به رایانه شخصی دارند. با استفاده از برنامه نویسی می توان اطلاعات را به قطعاتی مانند CPU برای پردازش رساند. برنامه نویسیPLC می تواند یکی از بخش های بسیار مهم در دوره های آموزشی باشد. زیرا معمولا هر فردی که بخواهد با دستگاه هایی کار کند که تمام اتوماتیک بوده، باید برنامه نویسی پی ال سی را فرا گرفته باشد.