کاربرد سقف وافل ویژگی‌ها و انواع آن اصفهان آهن | elitarchgroup

کاربرد سقف وافل ویژگی‌ها و انواع آن اصفهان آهن | elitarchgroup

سقف وافل نوعی سازه بتنی است که به‌وسیله بتن مسلح ساخته می‌شود؛ ظاهری پنجره‌ای‌شکل و مدرن دارد و همان‌طور که از اسمش پیداست، شبیه نان وافل بوده و دلیل نام‌گذاری آن نیز به‌همین‌خاطر است. بیش‌ترین کاربرد آن در سقف‌هایی با ارتفاع بیش از 12 متر است؛ مانند فرودگاه‌ها، سالن‌ها و ایستگاه‌های مترو. اولین گام برای اجرای سقف وافل اسکافلد گذاری ( شمع بندی ) می باشد . پس از آن شاسی کشی سقف اجرا می شود و در این روش نیاز به تخته کشی زیر سقف نمی باشد و به دلیل ساختاری که دارد قالب ها خود نقش نگهدارنده بتن را انجام می دهند که خود باعث صرفه جویی در زمان اجرای سقف می شود. از مهمترین متریال به کار رفته در اجرای سقف وافل می توان به جک ها و پایه های اطمینان ، قالب های وافل ، میلگرد ها برای میلگردگذاری و بتن اشاره کرد .

تفاوت سقف وافل یک طرفه و دوطرفه

دال وافل سبک است و مقدار بتن کمتری نیاز دارد که به همین علت مقرون به صرفه جایگاه مهندسی تر است . قالب های سقف وافل هزینه های بیشتری در مقایسه با بقیه دارد . چیدمان اولیه ستون‌ها در یک ساختمان بر اساس نظر طراح معمار پروژه با توجه به ضوابط تامین پارکینگ‌ها و چیدمان فضاهای معماری صورت می‌گیرد. در حالی که وافل دوطرفه همان‌طور که از نام آن پیداست توانایی انتقال بار به صورت دوطرفه را دارای می‌باشد. به طور کلی استفاده از سقف کاذب در صورتی که سقف وافل در سازه‌ای اجرا شده باشد، توصیه نمی‌شود. قالب‌بندی این سقف به دلیل نیاز به ابزارهای خاص بسیار پرهزینه است.

  • طبق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، ضوابط و اصول قالب‌ برداری این دال بتنی مثل قالب ‌برداری دال‌‌ها است.
  • در حین چرب کردن مواظب باشید میلگردهای موجود در سقف چرب نشوند.
  • بهتر است برای بیرون کشیدن وافل لازم است قالب وافل با نظارت مهندس اجرا چرب شود.
  • البته انتخاب سیستم سقف به تعداد طبقات و وجود دیوار و نوع تیر ریزی و پلان سازه نیز بستگی دارد.

به هیچ وجه با اجسام نوک تیز درکارگاه این کار را انجام ندهید زیرا ممکن است قالب آسیب ببیند. داشتن نظم در قرار دادن ستون­ها و تنظیم فاصله آن­ها اهمیت دارد. تئاتر ملی بریتانیا یکی با شکوه ترین مکان های هنری است که از این روش برای اجرای بخشی از سقف آن استفاده شده است. این بنا در سال 1976 در شهر لندن ساخته شده و بیش از 2000 نفر ظرفیت دارد. نسبت ضخامت دال به دهانه 1 به 24 است و ضخامت تقریبی کل دال بین 250 تا 500 میلی متر می باشد. با ویژگی های بلوک عایق آشنا شوید اگر اخیرا به دنبال خرید مصالح ساختمانی برای خانه خود بوده باشید، حتما تا به این لحظه نام بلوک عایق به گوشتان خورده است.

پس از آرماتوربندی و تثبیت قالب‌ها، نوبت به بتن‌ریزی رسیده و در نهایت پس از سفت شدن بتن، قالب‌ها از سقف جدا می‌شوند. قالب‌ وافل دوطرفه بر خلاف قالب‌های یک طرفه، عمدتا مربعی شکل هستند و از چهارجهت تکیه گاه دارند. این سقف‌ها که در اثر استفاده از قالب‌های یک طرفه ایجاد می‌شوند دارای دو تکیه‌گاه می‌باشند.

اقتصادی