هشدارهای زلزله ShakeAlert می تواند به مردم زمان بدهد تا از خود محافظت کنند – اما تاکنون تعداد کمی این کار را انجام داده اند.

در واقع، هیچ‌کس در هیچ یک از این ویدیوها از 20 دسامبر، اقدامات احتیاطی «رها کردن، پوشاندن، و نگه‌داشتن» را انجام نداد، صرف‌نظر از اینکه هشدار دریافت کرده یا چه زمانی. بسیاری از مردم فقط در جایی که بودند می ماندند، هشدار تلفن خود را به دیگران نشان می دادند و با هیجان شاهد تکان خوردن اشیا و برخورد آنها به زمین بودند.

یخ زده در برابر شرایط اضطراری

برای افرادی که در نزدیکی مرکز زمین لرزه هستند، مدت زمانی که برای پردازش داده ها و ارسال یک هشدار لازم است ممکن است به این معنی باشد که دقیقاً یا حتی چند ثانیه بعد از شروع لرزش بزرگ می رسد. حتی این اطلاعیه تقریباً همزمان با ارزش است، زیرا به مردم کمک می کند تا آنچه را که در حال رخ دادن است، درک کنند، که اغلب واضح نیست.

حتی زمانی که افراد می دانند در مواقع اضطراری چه کاری باید انجام دهند، شواهد نشان می دهد که ممکن است احساس خودآگاهی داشته باشند از اقدام خجالت زده. تحقیقات کلاسیک علوم اجتماعی به چقدر می تواند مسری باشد، در مواجهه با انواع شرایط اضطراری، هیچ کاری انجام ندهید و فلج آبشاری را برای همه حاضران ایجاد کنید.

ویدئوهای زلزله Petrolia اولین فرصت را برای دیدن اینکه آیا پیام‌های مبتنی بر ShakeAlert نحوه رفتار افراد را قبل، حین و حتی پس از یک زلزله بزرگ تغییر می‌دهند، ارائه می‌دهد. تاکنون، در فیلم‌هایی که دیده‌ایم، مردم متوجه این هشدار شده‌اند، اما هیچ کاری برای محافظت از خود انجام نداده‌اند.

یک زلزله بزرگ برای بسیاری از مردم یک تجربه بدیع است و اغلب آنها ممکن است ندانند چه کاری انجام دهند. علاوه بر این، موانع بالقوه ای برای اجرای «قطع، پوشاندن و نگه داشتن» وجود دارد. سن، ناتوانی و توده بدنی بالا می‌تواند افتادن روی زمین و زیرپوشش را مشکل‌ساز کند، هرچند وجود دارد راه های فراگیر برای DCHO.

فید فیسبوک من کمی بعد از ظهر 20 دسامبر 2021 با اخباری از دوستان و خانواده در شمال کالیفرنیا منفجر شد: “یکی بزرگ!” زلزله 6.2 ریشتری که آنها به تازگی تجربه کرده بودند، خودش را داشت مرکز زمین لرزه در ساحل نزدیک Petrolia.

با انداختن، پوشاندن و نگه داشتن سمت راست هنگام دریافت هشدار، ممکن است اقدامات حفاظتی مشابهی را در اطرافیان خود انجام دهید و احتمالاً آنها و همچنین خودتان را از آسیب یا مرگ نجات دهید. از این نظر، انجام DCHO هنگام دریافت هشدار – علیرغم احتمال خجالت – در واقع نوعی قهرمانی روزمره است.


منبع: https://theconversation.com/shakealert-earthquake-warnings-can-give-people-time-to-protect-themselves-but-so-far-few-have-actually-done-so-174685

ShakeAlert وابسته به شبکه عظیمی از آشکارسازهای لرزه‌ای است که در سراسر ساحل غربی توزیع شده‌اند که لرزش‌های اولیه زمین‌لرزه را دریافت می‌کنند.

یک نظرسنجی که در سال 2021 در سیاتل و سندای ژاپن انجام شد، نشان داد که توقف و ماندن پاسخ غالب به لرزش عمده زمین، حتی اگر افراد را در معرض خطر صدمات جدی در اثر افتادن یا برخورد با اشیاء در حال سقوط قرار دهد. چند دلیل احتمالی وجود دارد.

تا همین اواخر، محققان مجبور بودند در درجه اول به مصاحبه های پس از واقعیت یاآیا آن را احساس کردید؟” نظرسنجی های پس از زلزله برای یادگیری کارهایی که مردم در طول زلزله انجام داده اند به یاد می آورند.

تا شانس خود را به حداکثر برسانید از یک زلزله بزرگ زنده و دست نخورده بیرون می آیداکثر متخصصان در اکثر موارد – برای کالیفرنیا، اورگان و واشنگتن – توصیه می کنند که “Drop, Cover, and Hold On” یا به اختصار DCHO را انجام دهید. پیام هشداری که در تلفن همراه شما ظاهر می شود به شما یادآوری می کند که چه کاری انجام دهید.

در چند سال گذشته، فیلم‌های مدار بسته تلویزیون نشان می‌دهند که مردم واقعاً چگونه به لرزش‌های شدید واکنش نشان می‌دهند. این ضبط‌ها با خاطرات ناقص افراد از یک رویداد پر هرج و مرج و استرس‌زا مخدوش نمی‌شوند. اگرچه مردم اغلب گزارش می‌دهند که اقدامات حفاظتی مانند «سقوط، پوشاندن، و نگه‌داشتن» در طول زلزله انجام داده‌اند، تجزیه و تحلیل فیلم‌های دوربین‌های مداربسته تا به امروز نشان می‌دهد که DCHO هنوز در واقع بسیار نادر است.

قبل قابل توجه تحقیق به شکل گیری محتوا کمک کرد در هشدارهای مبتنی بر ShakeAlert و همچنین پیام‌های کلیدی که بلافاصله پس از هشدارها رخ می‌دهد، منتقل می‌شود. درست کردن همه اینها بسیار مهم است، و هنوز کار در حال پیشرفت است.

کارهایی که مردم قبل و هنگام زلزله انجام می دهند

سیستم ShakeAlert یک فناوری قابل توجه است که سال ها در حال ساخت است. این پتانسیل با ارائه چند ثانیه هشدار – زمان کافی برای مردم برای انجام اقدامات احتیاطی اولیه – این امکان را دارد که جان ده ها هزار نفر را در مناطقی که زلزله های با شدت بالا رخ می دهد نجات دهد. هرچند شگفت‌انگیز است، ShakeAlert تنها در صورتی جان انسان‌ها را نجات می‌دهد که مردم بفهمند وقتی چنین هشداری دریافت می‌کنند چه کاری انجام دهند – و آن را انجام دهند.

ShakeAlert تنها سیستم هشدار اولیه زلزله برای عموم مردم در ایالات متحده است در مارس 2021 در اورگان زنده شدو در ماه مه به کل ساحل غربی ایالات متحده گسترش یافت. سیستم هشدارها را از طریق ارسال می کند گروهی از شرکای تحویل. به عنوان مثال، تلفن های اندرویدی گوگل هشدارها را از طریق سیستم عامل خود نمایش می دهند. بسته به محل زندگی افراد، آنها می توانند برنامه های هشدار – MyShake، QuakeAlert USA یا San Diego Emergency ShakeReadySD – را روی گوشی هوشمند خود نصب کنند. و سیستم مدیریت اضطراری فدرال که پیام‌های اضطراری مانند Amber Alerts ارسال می‌کند، هشدارهای زلزله را نیز صادر می‌کند.

من و همکارانم امیدواریم که درک بهتر از آنچه که مردم واقعاً در طول لرزش های بزرگ زمین انجام می دهند، راه هایی را برای تغییر دادن هشدارها به مردم پیشنهاد کند تا الهام بخش مردم برای انجام اقدامات ایمن تر باشند. این یک چالش بزرگ است زیرا به نظر می رسد که هنگام وقوع زلزله، کاری انجام ندهید.

با این حال بسیاری از پست‌های رسانه‌های اجتماعی بر خود زلزله متمرکز نبودند، بلکه بیشتر بر روی زلزله متمرکز بودند هشدار چند ثانیه قبل از شروع لرزش شدید – یا برای برخی، دقیقاً در همان لحظه – به تلفن های همراه ارسال می شود.

اسکرین شات از پست فیسبوک در مورد دریافت هشدار
بسیاری از مردم به طور موجه از این هشدار شگفت زده شدند، اما به نظر می رسد تعداد کمی از آن استفاده کرده باشند.
اسکرین شات فیسبوک از طریق Dare Baldwin، CC BY-ND

هر چند چند استثنای دلگرم کننده وجود دارد. به عنوان مثال، فیلم دوربین مدار بسته از زلزله 7.2 ریشتری 2018 در آنکوریج، آلاسکا، یک معلم و دانش آموزان را نشان می دهد. یک کلاس درس راهنمایی که به طور جمعی DCHO را تصویب می کند بلافاصله و بدون نقص

فردی که نشسته است تلفن همراه را در دست می گیرد تا فردی را نشان دهد که شوکه شده است
به نظر می رسد عکسی از فیلم دوربین مداربسته درست قبل از زلزله پترولیا، مردمی را نشان می دهد که از هشدار ShakeAlert شگفت زده شده اند، اما هیچ اقدامی انجام نمی دهند.
گرفتن صفحه از Earth Quake Video World

ویدئوهایی که در جریان زلزله مرکزی پترولیا مشاهده می‌شوند، اولین ویدیوهایی هستند که مردم در هنگام دریافت هشدار مبتنی بر ShakeAlert انجام می‌دهند – یا نمی‌کنند. فیلم نشان می دهد که ما کار بیشتری برای انجام دادن داریم.

هنوز فیلم های نظارتی از یک هتل
تصاویر دوربین‌های مداربسته، مانند تصویری که هنوز از ویدیوی گرفته شده در جاکارتا، اندونزی، در جریان زلزله سال 2004 گرفته شده است، نشان می‌دهد که مردم واقعاً چگونه در هنگام لرزش واکنش نشان می‌دهند.
AFP/AFP از طریق Getty Images

تشخیص و هشدار زلزله های قریب الوقوع

[Over 140,000 readers rely on The Conversation’s newsletters to understand the world. Sign up today.]

من بخشی از یک گروه بین رشته ای هستم که شامل روانشناس هایی مثل من و سایر دانشمندان علوم اجتماعی، کارشناسان مخاطرات طبیعی، زلزله شناسان، ژئوفیزیکدانان و متخصصان ارتباطات و آموزش که هدف آنها طراحی است. سیستم های آمادگی و واکنش در برابر زلزله که نتایج ایمن را بهینه می کند. برخی از ما با هم کار می کنیم تا فیلم های ویدئویی زمین لرزه های مختلف را که در سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و یوتیوب ارسال شده است، تجزیه و تحلیل کنیم.

برای کسانی که دورتر از کانون زلزله هستند، ممکن است یک هشدار چند ثانیه یا حتی ده‌ها ثانیه قبل از لرزش شدید برسد. این زمان برای خاموش کردن خودکار یا تغییر عملکرد سیستم‌های کلیدی کافی است – به عنوان مثال، برای کند کردن یا توقف قطارها، کنترل تجهیزات درگیر در رویه‌های پزشکی ظریف یا شبکه‌های الکتریکی. همچنین زمان کافی برای آمادگی ذهنی و همچنین انجام اقدامات حفاظتی بالقوه نجات دهنده است.