معرفی انواع دوربین مداربسته، ویژگیها و کاربردهای آنها

انواع مختلفی از دوربین مداربسته در بازار وجود دارد. قسمتی به نام PORT FORWARDING وجود دارد که باید قسمت Add New را انتخاب نموده و قسمت های مربوطه را تکمیل نمود. دوربین مدار بسته چیست و چه کارایی دارد؟ دوربین های مدار بسته در سال های اخیر مورد استقبال افراد قرار گرفته است و افراد در مشاغل مختلف اقدام به نصب دوربین های مدار بسته برای تامین امنیت و جلوگیری از سرقت در ساختمان های خود می پردازند. اپلیکیشن های مختلف به اشکال متفاوتی کار می کنند اما نحوه کلی کار کردن آنها به یک شکل می باشد. اپلیکیشن هایی مانند iCamViewer، CCTV Viewer، mCam View، SuperLive Pro و EverFocus EPRO NVR از جمله نرم افزارهایی هستند که می توان از آنها برای متصل کردن دوربین مدار بسته به موبایل استفاده کرد. مرحله آخر که مرحله اساسی برای وصل کردن دوربین مدار بسته به گوشی تلفن همراه می باشد روشن کردن وایفای گوشی و دانلود یکی از نرم افزارهای iCamViewer، CCTV Viewer، mCam View، SuperLive Pro و EverFocus EPRO NVR از پلی استور می باشد. یکی از قابلیت های مهم دوربین های مداربسته گردان امکان تعریف کردن تعداد مشخصی preset برای دوربین است.

استفاده از حروف و اعداد مختلف در انتخاب پسورد می تواند از هک شدن آن جلوگیری نماید. نوع اینترنتی آن ها تصاویر را از طریق اینترنت و پهنای باند منتقل می کنند. این نوع از دوربین ها قابلیت دید در شب (بااستفاده از مادون قرمز) دارند و میتوانند در شرایط نوری بسیار تاریک به راحتی تصویربرداری کنند. اتصال دوربین مدار بسته به تلفن همراه می تواند در مواقعی که افراد در سفر هستند، به راحتی تصاویر را از محل سکونت یا محل کار خود را داشته باشند و به کنترل و نظارت این مکان ها بپردازند. این پریست ها به شما امکان می دهد دوربین را طوری تنظیم کنید که به صورت برنامه پذیر و زمان بندی شده، محل هایی مشخص را به شما نشان دهند. در صورتی که حیوان خانگی در منزل دارید می توانید با اتصال دوربین مدار بسته به تلفن همراه از راه دور و از محل کار آن را کنترل نمایید. برای مشاهده تصاویری که توسط دوربین مدار بسته ضبط می شود نیاز است تا اینترنت گوشی پر سرعت باشد و در صورتی که اینترنت شما ضعیف باشد امکان مشاهده تصاویر به صورت بی کیفیت و با وضوح پایین وجود خواهد داشت.

این دوربین ها اغلب برای دیدن فواصل طولانی استفاده می شوند. این دوربین ها معمولا تنظیمات گردش، چرخش و زوم را ندارند و برای ضبط تصاویر از یک مکان ثابت و منطقه خاص کاربرد دارند. در این مواقع می توان دوربین مدار بسته را به گوشی تلفن همراه متصل نمود. در بسیاری از مواقع ممکن است افراد در محلی که دوربین مدار بسته نصب شده است حضور نداشته باشند و نیاز به کنترل دوربین از راه دور داشته باشند. به دوربین هایی که در جای خود ثابت بوده و از محیط اطراف خود تصاویری را تهیه می کنند و در یک نمایشگر نشان می دهند دوربین مدار بسته گفته می شود. صرف نظر از نوع انتقال تصاویر، مزیت اصلی این دوربین ها انعطاف پذیری در نصب است. این قسمت ها شامل پورت می باشد که باید عدد 80 در جلوی آن نوشته شود. پس از آن باید در قسمت مرورگر اینترنت عدد ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ و یا ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ وارد گردد.

نحوه اصالت و بررسی تخصصی اصل بودن انواع برد و سنسور تصویر دوربین CCTV و DVR و آموزش تشخیص اصل بودن برد و PCB دوربینهای مداربسته. سیستم امنیتی دوربین مداربسته برای هر کسب و کار و سازمانی ضروری است. دوربین های مداربسته دام امکان حرکت دوربین را برای اپراتور فراهم می کنند. قسمت هایی از دوربین مداربسته که امکان چرخش، گردش و زوم سریع را فراهم می کند، “اسپید دام” نامیده می شوند. سعی خواهیم کرد تا در این صفحه مطالبی را در اختیار همکاران قرار دهیم تا به نوعی در نحوه تشخیص برد اصلی دوربین مداربسته مفید فایده واقع گردد. سعی شده است تا در زیر اطلاعات واقعی هر محصول گردآوری و در اختیار شما همکاران محترم جهت بهره برداری بهتر قرار گیرد. این سیستم باعث بالا رفتن بهره وری کارکنان شرکت ها و سازمان های مختلف می گردد. نصب دوربین مداربسته در فروشگاه ها و مغازه های مختلف می تواند از جرائم مختلف جلوگیری کرده و امنیت این مکان ها را بالا ببرد. دوربین های مداربسته C-Mount امکان استفاده از لنزهای خاص را دارند که امکان پوشش دهی مسافت های بیشتر از ۴۰ فوت را نیز فراهم می کند. نصب دوربین های IP آسان تر از دوربین های آنالوگ است، زیرا نیاز به کابل کشی جداگانه وتقویت منبع تغذیه ندارند و تصاویر را در مسافت های طولانی منتقل می کنند.

در صورتی که سیستم های مختلفی را مورد استفاده قرار می دهید نیاز است تا برای هر یک از سیستم ها تنظیمات را به صورت جداگانه انجام دهید. این اپلیکیشن ها به صورت رایگان به کاربران ارائه خدمات کرده و برای گوشی های اندروید و ios مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این دوربین ها نیز قابلیت زوم و چرخش خودکار را در فواصل زمانی معین دارند. این قابلیت باعث می شود که این دوربین ها کاربری های متفاوتی داشته باشند. در این مطلب انواع دوربین مداربسته و کارکرد آن ها بیان می شود. لنزهای استاندارد دوربین مداربسته می توانند فاصله ۳۵ تا ۴۰ فوتی را پوشش دهند. اکثر این دوربین ها لنزهایی wide با فاصله کانونی کوچک (۳،۶ یا ۴ میلیمتر) دارند. با به کارگیری دوربین های دید در شب می توان در تاریکی شب، یک شخص را از فاصله ۱۸۳ متری مشاهده کرد. در مدارس و دانشگاه ها نیز از دوربین های مدار بسته برای جلوگیری از تخلفات مهم استفاده می شود. دوربین های مداربسته دام یا گنبدی، بیشترین استفاده را در نظارت و امنیت فضاهای بسته دارد. دوربین های مداربسته بولت اگر در پوششی محافظ قرار بگیرند، ضد آب می شوند. باید بر اساس مکان و کاربری، نوع مناسبی از دوربین مداربسته را انتخاب و خریداری کرد.

پس از آن باید در مرورگر کامپیوتر کد ۱۹۲.۱۶۸.۱.۷:۸۰ را وارد نموده و نام کاربری و پسورد آن را سایت finecctv وارد نمایید. برای این کار پس از روشن کردن مانیتور کامپیوتر باید آن را به وای فای یا LAN متصل نمود. این دوربین ها مشابه دوربین های اسپید دام هستند و دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. دوربین های مدار بسته بولت دارای شکلی استوانه ای و مخروطی هستند که شکلی مشابه با گلوله تفنگ دارند. از این رو انتخاب نوع متناسب با کاربری موردنظر بسیار مهم است. رمز عبوری که انتخاب می شود نباید زیاد ساده بوده تا امکان هک شدن آن افزایش یابد. که در این صورت با در نظر گرفتن حسن نیت فروشنده نسبت به اصالت سنسور سونی بکار رفته شده در آن، مطمئنا در تولید این دوربین مدار بسته از پردازنده ی ضعیف تری انتخاب شده که باعث پایین آمدن قیمت تمام شده ی آن می شود و طبیعتا نباید انتظار ماندگاری بالای تصویر و مشاهده ی تصویری واقعی از این دوربین را داشت.

گزینه ای به نام Obtain an IP Address Automaticallyدر این قسمت وجود دارد که نیاز است تا آن را غیرفعال نمود و در قسمت STATIC IP موارد گفته شده را قرار داد. پس از طی کردن این مراحل امکان مشاهده تصاویر ضبط شده در نمایشگر وجود خواهد داشت. پس از پایان این مرحله امکان مشاهده کردن تصاویر ضبط شده با دوربین مدار بسته توسط تلفن همراه قابل مشاهده خواهد بود. این دوربین ها نوع بی سیم و با سیم دارند. دوربین های مداربسته ویژگی ها، انواع و تنظیمات متفاوتی دارند. در هر یک از لینک های قرار داده شده در زیر، تصویر برد و PCB دوربین مداربسته را می توانید به صورت واضح جهت حصول اطمینان و مقایسه دوربین های مداربسته انتخابی خود از هر فروشنده ای مشاهده کنید که برای نمایش بهتر آن ها، در هر یک از زیر بخش های مربوط به خود به همراه توضیحات، مشخصات و اطلاعات فنی و دقیق آن ها ارائه شده است. باید از سالم بودن این کابل ها اطمینان حاصل کرد و مطمئن شد که این کابل اتصالی نداشته باشند. برای مشاهده تصاویر ضبط شده توسط دوربین های نصب شده باید دوربین ها را از طریق کابل های مختلف به یک نمایشگر متصل نمود تا بتوان تصاویر و ویدئوها را به صورت آنلاین و یا ضبط شده مشاهده کرد.

در هر صورت برای مقایسه و تعیین اصل بودن سنسورهای ادعا شده مورد استفاده در هر دوربین در زمان خرید، می توانید با توجه به پارت نامبر آن ها از لینک های زیر استفاده نمایید. این دوربین ها از نور مادون قرمز استفاده نمی کنند ولی در شرایط مختلف نور و تاریکی تصاویر با کیفیتی ضبط می کنند. در دنیای پیشرفته امروز تامین امنیت مکان های مختلف کار سختی به نظر نمی رسد و با استفاده از دوربین های مدار بسته می توان به کنترل کردن و نظارت بر ساختمان های مختلف پرداخت. اما اگر در دو دوربین با سنسور کاملا یکسان مثلا ۲ مگاپیکسل SONY 323 با این تفاوت که در یکی از لنز ۳ مگاپیکسلی درجه یک و در دیگری از لنز ۳ مگاپیکسلی درجه دو استفاده شود، شاهد مشاهده دو تصویر متفاوت از یکدیگر حتی با وجود یک سنسور تصویر واحد خواهیم بود که این مورد را می توان در مورد پردازنده ی تصویر نیز بسط داد؛ به عبارت دیگر همان سنسور IMX SONY 323 و اینبار حتی با یک لنز و IR CUT درجه یک قرار گرفته شده روی آن را در نظر بگیرید، با این تفاوت که در برد آن ها برای پردازش کردن تصاویر از پردازشگرهی متفاوتی همچون پردازنده NEXTCHIP 2441، NEXTCHIP 2470، V30 و یا پردازنده ۸۵۳۱ استفاده شده باشد که در عمل تفاوت تصاویر تولید شده با همان سری از سنسور سونی واحد کاملا مشهود است و با توجه به اختلاف قیمت هر قطعه ار این بردها می توان دوربین هایی با قیمت های متفاوتی تولید کرد اما همگی با سنسور سونی!

برای تنظیمات DVR در ابتدا باید به قسمت setting آن رفته و بخش network را انتخاب نمایید. در قسمت NETWORK باید کلمه WIFI را وارد نمود و در قسمتی که IP &PORT از شما خواسته می شود باید کد 192.168.1.7:80 را وارد نمایید. پس از وارد نمودن این اعداد باید یک بار دستگاه DVR را خاموش و روشن نمایید. پس از ذخیره نمودن اطلاعات وارد شده باید روتر وایفای را یک بار خاموش و روشن نمود. اجسام گرم این نور را به اجسام سردتر مثل میز یا یک ساختمان متصاعد می کنند. این دوربین ها می توانند فضایی گسترده را تحت پوشش قرار دهند و حتی در نور کم نیز کار می کنند. البته این پوشش ها دوربین را مخفی نمی کنند. همه دوربین های بی سیم از تکنولوژی IP استفاده نمی کنند. لازم به ذکر است که این PCBها در انواع دوربین های AHD و IP مورد استفاده قرار می گیرد.

در مجموع به خاطر داشته باشید که کیفیت دوربین های تولید شده با سنسور SONY در جایگاه اول، پس از آن سنسور اپتینا، سپس OV یا امنی ویژن و در ادامه سنسورهای دیگر تولید کنندگان مانند XM و PIXELPLUS و … جای دارند که جهت آشنایی و انجام قیاس جهت تشخیص اصالت برد و نحوه تشخیص اصل بودن سنسور تصویر دوربین مدار بسته می توانید با کلیک بر روی هر بخش وارد آن شوید و تصویر و عکس پشت و روی برد به همراه جزییات اطلاعات فنی آن را مشاهده نمایید. در واقع با آشنایی بردهای دوربین های مداربسته مختلف، شما می توانید براحتی حتی قبل از خرید محصول، کیفیت آن را در ذهن خود متجسم کنید و در عمل با دانش خود نسبت به تهیه و انتخاب بهترین گزینه مطلوب خود اقدام نمایید. تکنولوژی به کار رفته در این دوربین ها به دو روش عمل میکنند. دوربین های روز و شب برای نظارت بر امنیت فضاهای باز مناسب هستند. از این رو سارقان نمی توانند زاویه مناسب برای دور ماندن از دید دوربین را تشخیص دهند. دوربین های دید در شب از LED مادون قرمز استفاده می کنند و مناسب فضاهای باز و کم نور هستند.

برای اتصال دوربین های مدار بسته به موبایل می توان از اپلیکیشن های مختلفی استفاده نمود. دوربین مداربسته بولت قابلیت نصب بر روی دیوار و سقف را دارند و هم برای مکان بسته و هم برای فضای باز استفاده می شوند. دوربین مداربسته C-Mount امکان تعویض و جابجایی لنز را دارد. وجود این امکان از بسیاری از سرقت ها جلوگیری کرده و همچنین می تواند باعث نظم و ترتیب بخشیدن به بسیاری از کارها گردد. در دفترچه راهنمای روتر رمز عبور و نام کاربری وجود دارد که با درخواست سیستم از شما باید این کدها وارد گردند. علاوه بر انواع دوربین مداربسته که در مطلب بالا اشاره شد، تقسیم بندی های دیگری نیز بر اساس نوع کاربری وجود دارد. برای استفاده از این اپلیکیشن ها مراحل مختلفی را باید طی نمود که در ادامه به آنها اشاره شده است. این نوع پایه ها و شکل ظاهری برای جلب توجه کمتر دوربین استفاده می شوند. این دوربین ها در مقابل تابش مستقیم نور خورشید مقاوم اند و به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته کاربرد دارند.

اما برای انتقال و نصب دوربین مدار بسته روی گوشی موبایل نیاز به انجام مراحلی می باشد که در این مطلب به صورت کامل به آن پرداخته شده است. پس از این که برنامه مورد نظر را در موبایل خود اجرا نمودید اطلاعاتی از شما خواسته می شود که باید در آن وارد نمایید. اهمیت این موضوع از آنجاست که در بازار این روزهای مداربسته، از بردهای متفاوتی در تولید یک دوربین مداربسته حتی با یک کیس و بدنه واحد، استفاده می شود و ممکن است که فروشنده تنها با ادعای اصل بودن و نام بردن پارت نامبرهای برد و پردازشگرهای تصاویر PCB در زمان خرید شما، اقدام به فروش برخی دوربین های نامرغوب کند که همان گونه که می دانیم این مسئله می تواند با گذشت اندک زمانی پس از خرید و نصب دوربین در پروژه مشتری، فارغ از کیفیت پایین رزولوشن و تفاوت نمایش رنگ در آن ها، شما را با مشکلاتی دیگر نیز مواجه سازد که در عمل شما را متحمل هزینه های اضافی گرداند.

در صورت مشاهده مورد مشکوک در دوربین های مدار بسته، سیستم های هشدار دهنده بر روی موبایل به فرد هشدار می دهند. در این حالت طیف نوری مادون قرمز در قسمت بالایی جمعآوری شده و طیف به صورت نور منعکس نشده بلکه به صورت گرما منتشر می شود. در قسمت پایینی طیف نوری مادون قرمز نور کمی وجود دارد که جمع شده و طوری تقویت می شود که ما بتوانیم آن را مشاهده کنیم. وجود اینترنت تحول عظیمی را در زندگی انسان ها ایجاد کرده است و با وجود اینترنت می توان امور خود را راحت تر انجام داد. با نصب دوربین های مدار بسته می توان تصاویر را از مکان های مختلف ضبط کرده و در نمایشگر آنها را مشاهده کرد. دوربین های مدار بسته را می توان در مکان های مختلف مانند ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری و همچنین محیط های نظامی و انتظامی نصب نمود. برای انجام اتصال دوربین مدار بسته به گوشی موبایل در ابتدا باید DVR را به مانیتور وصل کرد.

پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبوری که در دفترچه راهنما وجود دارد باید اطلاعات وارد شده را نصب نموده وlog in یا اینتر را انتخاب نمایید. نکته ای که در رابطه با اتصال دوربین مدار بسته به تلفن همراه وجود دارد این است که باید این کار در مرورگر Internet Explorer انجام گیرد. همچنین این دوربین ها دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب نیز هستند. این نوع از دوربین ها در محیط های معمولی و همچنین کم نور، کارکرد بهتری دارند. این پوشش، دوربین را از گردوغبار، بارش برف و باران، تگرگ و دیگر عناصر تخریب کننده دور نگه می دارند. این نوع از دوربین ها می توانند از تکنولوژی های بی سیم و جایگزین دیگر نیز استفاده کنند. در این حالت قطعا کیفیت تصویر دوربین مداربسته در برخی خیلی قوی تر از دوربین تولید شده با همان سنسور و پردازنده ی دیگر می باشد؛ تصور کنید که در این حالت در زمان خرید، فروشنده به شما قیمت دوربینی را می دهد که به ادعای او سنسور بکار رفته شده در آن مثلا سونی ۳۲۳ است ولی با قیمتی بسیار متفاوت تر از قیمت واقعی آن و عرف بازار. اینترنت در حوزه دوربین های مدار بسته نیز ورود پیدا کرده است و با وجود آن می توان دوربین ها را به گوشی موبایل و یا تبلت و لپ تاپ متصل کرده و از راه دور تصاویر ضبط شده را کنترل نمود.

در ارتباط با کیفیت تصویر خروجی یک دوربین مداربسته، ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که سنسور تصویر بکار گرفته شده در آن، به تنهایی تاثیر گذار نبوده و حتی کیفیت لنز بکار رفته در دوربین، IR CUT FLTER و همچنین آی سی پردازنده ی میکس شده با آن نیز مهم است. معمولترین نوع دوربین مداربسته، دوربین مدار بسته ahd می باشد. امکان هک شدن دوربین های مدار بسته مانند هر وسیله الکترونیکی دیگری وجود دارد که برای جلوگیری از هک شدن نیاز است تا نام کاربری و رمز عبورهایی که در دفترچه راهنمای وسایل وجود دارد را تعویض نمایید. در ادارات و سازمان های مختلف نیز می توان با نصب دوربین های مدار بسته بر عملکرد کارمندان آن شرکت نظارت داشت و از بسیاری از موارد مانند جا به جایی مدارک و اسناد اساسی در شرکت جلوگیری کرد. در مکان هایی که دوربین های مادون قرمز عملکرد مطلوب نداشته باشند، دوربین های روز و شب مورد استفاده قرار می گیرند. نام این دوربین ها از شکل نیم دایره ی پایه ای که دوربین روی آن قرار می گیرد، گرفته شده است.