قوانین تبلیغات گوگل ادز

هر آنچه که باید در این رابطه بدانید را در اختیار شما سفارش تبلیغ در گوگل قرار می دهد. به همین دلیل تبلیغات در این موتور جستجو میتواند بسیار مؤثر باشد، اگر از هر آنچه که در اختیار شما قرار داده شده است به بهترین شکل استفاده شود. در ادامه مهمترین این عوامل را مورد بررسی قرار میدهیم. البته در یک مقالۀ جداگانه، به طور مفصل قسمتهای مختلف تبلیغ و بخصوص انواع افزونهها را مورد بررسی قرار میدهیم. 2. افزونهها (Extensions) که با استفاده از آنها میتوانید اطلاعات بیشتری در اختیار کاربران قرار دهید و البته نمایش آنها دائمی نیست. و شما میتوانید از دیگر کمپینهای گوگل ادورز استفاده کنید. در فامین ادز تمامی این موارد به صورت منظم و طبق برنامه زمانی صحیح بر روی کمپین تبلیغاتی شما اجرا می شود و گزارش های روند مثبت تبلیغات به طور منظم برای شما ارسال می شود. تبلیغ محتوای سیاسی: تبلیغاتی که محتوای سیاسی دارد، باید طبق قوانین محلی هر ناحیه و کشور مورد هدف باشد. طبق تحقیقات انجام شده، مردم به تماشا کردن فیلم علاقه بیشتری دارند تا خواندن متن، استفاده از ویدیو در تبلیغات، رنک سئوی شما را افزایش میدهد.

همچنین گوگل به ازای هر کلمه کلیدی، امتیاز جداگانهای برای شما در نظر میگیرد. تبلیغات گوگل ادوردز یکی از روش های بازاریابی موتور های جستجو می باشد که در کمترین زمان هدفمندترین بازدید کنندگان را به وب سایت شما هدایت می کند. برای آنکه بدانید تبلیغ شما چه جایگاهی دارد، اصلاً لازم نیست آن را در گوگل جستجو کنید. گوگل هم این را به خوبی میداند و اصلاً قرار نیست هر کسی که توان مالی بیشتری داشته باشد، گوگل تبلیغ او را بالاتر نشان دهد. میلاد که هم پول خوبی پیشنهاد داده و هم امتیاز بالایی گرفته، در لینک 1 قرار میگیرد! اما علاوه بر این دو معیار اصلی، عوامل دیگری هم در رتبه نهایی تبلیغ شما تاثیرگذار هستند. اما قبل از آن، میخواهیم در مقالۀ بعد، به صورت مفصل امتیاز کیفی در گوگل ادز را برای شما تشریح کنیم. با این حال، قبل از اینکه به فکر شروع تبلیغات آنلاین با گوگل ادوردز باشید، باید بدانید که چگونه به طور موثری از AdWords استفاده می کنید تا بیشترین بازده سرمایه گذاری را از هزینه های تبلیغاتی خود داشته باشید و از اشتباه کردن جلوگیری کنید.

با اینکه گوگل ادز در حال حاضر بزرگترین سیستم تبلیغات اینترنتی دنیا است ولی بسیاری از کسب و کارها از قدرت آن آگاهی نداشته یا به دلایل دیگر به سراغ آن نمیروند. تبلیغات اینترنتی رایگان در زمینه هزینهای که صرف تبلیغات می شود بسیار کمک حال ما است. در صورت داشتن هرگونه سوال و مشاوره می توانید از طریق راه های ارتباطی فامین ادز با ما در تماس باشید. هدف گوگل از راه اندازی این پلتفرم، افزایش شانس شرکت های نوپا برای فروش محصولات یا خدماتشان در دنیای اینترنت بوده است و گوگل نیز بتواند درآمد مناسبی از این راه کسب کند. نکته جالب دیگر آن است که 73 درصد از سهم بازار جستجوی پولی متعلق به گوگل ادوردز بوده و 65 درصد از مشاغل کوچک تا متوسط کمپین های تبلیغات گوگل ادز راه اندازی کرده اند. یکی دیگر از عواملی که تاثیر زیادی بر جایگاه تبلیغ شما دارند، استفاده از افزونههای گوگل ادز است.

در پرداخت کلیکی برای تبلیغات بنری، تبلیغ شما به تناسب علاقه کاربر و ارتباط موضوعی تبلیغ با صفحات مختلف سایت به مخاطبان نمایش داده خواهد شد. یادگیری پخش آگهی در گوگل موضوعی است که به زمان احتیاج دارد و بیشتر شرکت ها سرمایه خود را در آن از دست می دهند، زیرا برای نتیجه گرفتن به اندازۀ کافی صبور نیستند. این نوع سرچ ها با توجه به سئو سایت هدف و صفحه مورد نظر، انجام بازاریابی در دسترس تر نسبت به رپورتاژ آگهی ها و تبلیغات با هزینه بیشتر می باشد. طبیعی است که فکر کنید که هر چقدر دایره هدف شما بزرگتر باشد شانس موفقیت بیشتری خواهید داشت؛ اما مطالعات نشان داده که هر چقدر محدوده هدف شما متمرکزتر و محدود تر باشد شانس تبدیل بازدیدکننده به مشتری برای تبلیغات شما بیشتر خواهد بود. اگر Sales را انتخاب کنید بدین معناست که اگر هرچه فروش شما از تبلیغ بیشتر شود گوگل تبلیغ شما را به افراد بیشتری نشان می دهد. در این روش تبلیغ در گوگل شما برای هر کلیک کاربران هزینهای را به گوگل پرداخت خواهید کرد، باید بدانید که اگر کلمات کلیدی خاص و بیشتری وارد کنید، تعداد زیادی از افرادی که روی آگهی شما کلیک می کنند، برای خرید وارد سایت شما میشوند.

آن هم مشخص نمی شود که چه تعداد از فالوور ها، فالوور واقعی یا فیک هستند؟ ممکن است هدف شما از تبلیغات کلیکی افزایش فروش، گسترش فهرست ایمیلها برای ایمیل مارکتینگ و افزایش تعداد مخاطبان راغب در قیف فروش، افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness) یا افزایش ترافیک وبسایت به منظور افزایش درآمد تبلیغاتی باشد. کمپین شبکه نمایشی، برندهای مختلف را تقویت کرده و به تبلیغ کنندگان اجازه میدهد تا نظر مشتریان هدف را جلب کند. حالا، فرض کنیم میلاد متوجه وضعیت بد تبلیغ خودش میشود و تصمیم میگیرد به سراغ بابک برود و رمز موفقیت او را کشف کند. بد نیست برای درک بهتر، وضعیت سپیده و مریم را هم در جدول مقایسه کنیم. گوگل فقط به دنبال کسب درآمد نیست و برای جلب رضایت کاربران خود (که اهمیّت بسیار بالایی هم برایش دارد)، همواره تلاش میکند تا تبلیغی که کیفیت بالاتری دارد را در رتبه بالاتری قرار دهد.

به عبارتی دیگر، ممکن است تبلیغ شما یک بار در رتبه 1 قرار بگیرد و چند ثانیه بعد در رتبه 4. پس رتبه تبلیغ شما عددی ثابت نیست و هر لحظه میتواند تغییر کند. زیرا نتایجی که شما به عنوان تبلیغ مشاهده میفرمایید، ممکن است کاربر به کاربر و دستگاه به دستگاه متفاوت باشد. زیرا متوجه میشود که شما سعی کردهاید تا اطلاعات بیشتری در اختیار کاربر قرار دهید و رضایت او را جلب نمایید. یعنی علاوه بر آنکه هزینههای شما کاهش مییابد، گوگل تبلیغ شما را بیشتر و در رتبۀ بالاتری قرار میدهد. هر چقدر بیشتر از این افزونهها استفاده کنید، تبلیغ شما کیفیت بالاتری خواهد داشت. حالا بیایید فرض کنیم امتیاز کیفیت سپیده 9، مریم 6، بابک 10 (هرچند وضع مالی بابک در حد میلاد نبود، اما زرنگ بود و کیفیت کار بالایی داشت!) و میلاد 2 باشد.

با استفاده از این کمپین به طیف گستردهای از مخاطبان دسترسی خواهید داشت حتی اوقاتی که کاربران به دنبال محصول و خدمات نیستند. اما اگر سایت شما کیفیتی نداشته باشد و فقط صرفا به دلیل گوگل ادوردز در صفحه اول قرار بگیرد این تبلیغات هیچ تاثیری بر رتبه و سئو شما نخواهد داشت. چرا که بابک برای آنکه از میلاد بالاتر قرار بگیرد، کافی است 0.09 درهم هزینه کند. بابک هم به او میگوید که هیچ رمز و رازی در کار نیست و کافی است این سری مقالات را تا انتها مطالعه کند تا او هم نتیجۀ خوبی بگیرد و در پایان تأکید میکند که بدون رنج، گنج میسر نمیشود! طبیعی است که هزینههای شما هم کاهش یابد.

همراهان عزیز، اینکه تبلیغ شما در یک دستگاه نمایش داده میشود و همزمان در سیستم فرد دیگر نمایشی ندارد، یا اینکه برای شما در لینک 1 قرار دارد و برای دیگری در لینک 4، کاملاً طبیعی است! پس طبیعی است که باید به دنبال امتیاز کیفیت بالاتر باشید. اما کیفیت چگونه در رتبه تاثیر میگذارد؟ Keyword Planner ابزاری رایگان از گوگل ادز است که دادههای مربوط به جستجوهایی که در گوگل اتفاق میافتد را جمعآوری میکند و از آن دادهها برای کمپینهای تبلیغاتی استفاده میکند. زمانی که کاربر جستجو میکند. زمانی که گوگل ادز بخواهد تبلیغی را به شما نمایش دهد، سابقه جستجوی شما (که در مرورگر شما ذخیره میشود)، زمان، مکان، زبان، دستگاه نمایش و متغیرهای دیگری را هم دخیل میکند تا در نهایت بتواند هدفمندترین تبلیغ را به شما نمایش دهد. نتیجه گروه بندی باید کار نوشتن متن تبلیغی برای هر گروه را آسان کند. پس از ورود به آن با صفحه زیر که هیچ کمپین و تبلیغی در آن نیست مواجه می شوید. اگر در این مزایده ها موفق شوید می توانید تبلیغات خود را در بالای نتایج جستجو برای یک کلمه کلیدی قرار دهید. با مثال بالا خواستم بر این نکته تأکید کنم که قرار نیست آمار و ارقام جدول بالا ثابت بمانند.

تیم تبلیغات یکتا نت از آغاز کمپین گزارش های مورد نیاز را به صورت منظم در اختیارتان میگذارد تا شما بتوانید با آمار و ارقام واقعی برای کسبوکار خود تصمیمگیری کنید. زیرا شما رضایت کاربران را جلب کردهاید و گوگل هم به پاس زحمات شما، حاضر است با هزینۀ کمتری تبلیغ شما را در رتبه بالاتر قرار دهد. یک لحظه تصور کنید که هر کلمه ای مربوط به کسب و کار شما اگر در اینترنت سرچ شود شما در گزینه اول قرار گرفته باشید و این امر مدت طولانی رخ دهد. در مدت زمان کوتاهی با استفاده از بازاریابی موتور جستوجو میتوان به نتیجه رسید. ما معمولاً مدت زمان زیادی را صرف میکنیم تا به مشتریان توضیح دهیم که چرا تبلیغشان در یک دستگاه نمایش داده میشود و در یک دستگاه دیگر نمایشی ندارد.

ما تا اینجا سیستم تبلیغات گوگل را به شما معرفی و نحوه کار و رتبهبندی تبلیغ در آن را با هم بررسی کردیم و معیارهای مختلفی که گوگل بر اساس آنها تبلیغات را رتبهبندی میکند را شناختیم. دلیل آن هم مشخص است! بعد از آنکه فهمیدیم تبلیغات در گوگل چیست باید بدانیم که آیا در ایران می توان از آن استفاده کرد؟ تبلیغات ری تارگتینگ چیست؟ بازده در کدام یک از روشهای تبلیغات آنلاین بیشتر است؟ در نتیجه هر دو می توانند به افزایش ترافیک و دیده شدن شما در بالای نتایج جستجو کمک کنند ، با این تفاوت که در گوگل ادز شما می توانید وب سایت خود را بالاتر از نتایج ارگانیگ گوگل یا همان سئو قراردهید و غالباً مخاطبانی که در گوگل به دنبال جستجوی کلید واژه خود هستند متوجه تفاوت تبلیغات گوگل ادز و رتبه های بالا نتایج ارگانیک گوگل نمی شوند و در بیشتر مواقع بر روی لینک اول تا سوم نتایج گوگل بیشتر کلیک می کنند. 1. متن اصلی که نمایش ثابتی دارد و از 3 قسمت عنوان، لینک و توضیحات تشکیل میشود. گوگل به صورت خودکار ترکیبهای مختلف عناوین و توضیحات مختلف را با هم تست کرده و بهترین آنها را بر اساس کلمه کلیدی جستجو شده و رفتار کاربر و دیگر موارد نشان میدهد، تا بیشترین کلیک را برای تبلیغ شما به دست آورد.

برای این روش به چند کلمه کلیدی، توضیحات و عنوان نیازمندید. برای این کار کافی است روی «Operating Systems» کلیک کنید و سیستم عامل یا سیستمهای عامل مورد نظرتان را انتخاب کنید. سایر سیستم های تبلیغاتی را غیر فعال یا حذف کنید.. بنابراین اگر دیدید تبلیغ شما مکان ثابتی ندارد یا گاهی نمایش داده نمیشود (اگر دلیلی غیر از اتمام بودجه یا مسدود شدن تبلیغ داشته باشد)، اصلاً تعجب نکنید. به هیچ عنوان از ربات ها و یا وسایل خودکار برای افزایش غیرعادی کلیک ها استفاده نکنید زیرا درآمد شما زیاد نخواهد شد و گوگل این موضوع را در کسری از ثانیه خواهد فهمید. زیرا این گوگل است که با توجه به همه متغیرهایی که به آن اشاره کردیم، تصمیم میگیرد گاهی تبلیغ را برای شما نمایش ندهد یا در جایگاه مشخصی نمایش دهد. این ابزار دقیقاً به شما میگوید که تبلیغ شما روی چه کلمهای در چه رتبهای نمایش داده میشود. در نهایت، گوگل ادز برای تبلیغ شما رتبهای را در نظر میگیرد (ad rank) و جایگاه تبلیغ شما بر اساس این رتبه مشخص شده و به کاربران نمایش داده میشود. برآیند هزینه پرداختی و امتیاز کیفی شما، امتیاز نهایی تبلیغ شما را تشکیل میدهد.

فراموش هم نکنید که گوگل در هر صفحه نهایتاً تا 8 تبلیغ را نمایش میدهد. البته متغیرهای دیگری هم در تعیین رتبه تبلیغ شما تاثیرگذار هستند که در ادامه به آنها میپردازیم. تبلیغات گوگل همانند چاهی است که هرگز از هزینه های شما پر نمی شود و اگر مدیریتی صحیحی بر بودجه و هزینه تبلیغات گوگلی خود نداشته باشید حتما کمپین تبلیغاتی شما شکست خواهد خورد و بازدهی مورد نظر شما ایجاد نخواهد شد. تبلیغات در موتور های جستجو یکی از مهمترین و موثرترین انواع تبلیغ و بازاریابی می باشد و Google یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین موتور های جستجو است که در بین کاربران اینترنتی ایران نیز دارای محبوبیت بالای می باشد. در عوض هنگامی که بیننده فرم را پر میکند شما یک سرنخ جدید به دست میآورید. به همین دلیل، کلمات کلیدی که بیشترین محبوبیت را دارند یا برای کسب و کارها برای افزایش فروش و سرنخ بهتر کار میکنند، معمولاً گرانترین کلمات کلیدی در هر کلیک هستند. به دلیل نرخ کلیک بالای تبلیغات جستجویی، این نوع تبلیغات محبوبیت بالاتری دارند. 6 نوع متفاوت برای اجرای کمپین ویدیویی گوگل وجود دارد که هرکدام از آنها ویژگی های خاصی دارند. تبلیغات فروش به طور معمول در موتورهای جستجو نمایش داده میشوند و تصویری از محصولات کسب و کارها، نام محصولات، شرح کوتاه محصولات و قیمت آنها را نمایش میدهند.