ضوابط طراحی مجتمع مسکونی | memarinavaz

ضوابط طراحی مجتمع مسکونی | memarinavaz

خانه های مجزا معمولاً در شهرها و روستاها یافت می شوند تا در شهرها. هنوز هم امروزه رایج است زیرا برای زندگی در یک خانه مستقل باید ثروتمند باشید. درآمد بیشتر و پول بیشتری برای برآوردن نیازهای همه مورد نیاز بود. در این پروژه پاورپوینت اصول و ضوابط مجتمع مسکونی به صورت مختصر ارئه شده است.

ضوابط طراحی مجتمع مسکونی.pdf

در طراحی معابر بین محلات باید تا حد امکان از ایجاد تقاطع پرهیز کرده و مسیر های خوانا و ساده ای طراحی کرد. همچنین طبق ضوابط طراحی شهرک مسکونی ، معابر باید با زاویه های درست و باز با هم برخورد داشته باشند و به این ترتیب دید کافی در همه مسیر ها وجود داشته باشد. جایگزینی ابتکارات طراحی دستورالعملهای کلی طراحی معابر در محلات مسکونی یک سایت مسکونی می بایست عاری از هرگونه ترافیک عبوری باشد .تجزیه و تفکیک ترافیک طرح معابر می بایست به نحوی باشد که انتخاب راهی میان بر از میان محله مسکونی را تشویق ننماید . از طراحی معابر طولانی و مستقیم که امکان استفاده به عنوان زمین مسابقه را بدهد ، می بایست پرهیز نمود . یک فاصله مناسب بین تقاطعهای همجوار در حدود ۴۵ متر پیشنهاد می شود . فضای باز به فضای منفرد یا مجموعه ای از فضاهای سازمان یافته، آراسته و واجد نظم اطلاق می‌شود که میان سطوح ساخته شده قرار گرفته و بستری برای فعالیت‌ها و رفتارهای انسانی است.

دسته بندی ناحیه ها در محیط مسکونی

ایجاد پیاده رو ضمن حفاظت از منابع طبیعی شهر موجب افزایش زیبایی شهر می شود و پیاده رو امنیت و سلامت بیشتر عابرین را تامین می کند . محوطه بخش مهمی از شهرک مسکونی به شمار می رود که طراحی اصولی آن کمک زیادی به بهبود کیفیت فضا می کند. این فضاها مابین عناصر مصنوع مانند بلوک های مجتمع قرار گرفته و خود می توانند با کمک عناصر طبیعی یا مصنوعی طراحی و ساخته شوند. طبق اصول طراحی شهرک مسکونی ، این فضاها باید با توجه به نیاز کاربران ساخته و پرداخته شود و به پس مانده بخش های ساخته شده تبدیل نشود. اگر بین محلات از مسیرهای طولانی استفاده می شود بهتر است با الگو های منحنی و سرعت گیر های برجسته این مسیر ها را تعدیل کرده و از ایجاد امکان دویدن در این مسیرها جلوگیری نمود.

خلاهایی که با کمبود سرانه فضای سبز در شهرها و شلوغی و ازدحام شهرهای امروز بیشتر احساس می شود. مجتمع های مسکونی 120 واحدی | پاورپوینت در 74 اسلاید شامل تعریف قطعات و اراضی ، مقررات ساختمانی، ضوابط احداث بنا، پاركينگ، تعداد طبقات، پیش آمدگی ها و .. • طراحی مرکز شهری به عنوان یک هدف چند منظوره با سیستم حمل و نقل چند وجهی. • ایجاد سهولت در درک علائم مربوط به مسیرها و عدم پیچیدگی دردسترسی ها. • تقسیم کردن محدوده های پارک خیلی بزرگ به محل های پارک منفرد کوچک پراکنده در داخل مرکز شهری.

جهت کارایی و عملکرد بهتر واحد مسکونی باید فضاهای مورد نیاز یک ساختمان مشخص شود و پس از گروه بندی این فضاها با پیش­بینی ارتباط مناسب میان آن­ها، بتوانند همچون یک مجموعه واحد جدول ریزفضاهای مجتمع شهرک مسکونی عمل کنند. منظور از گروه بندی فضاها یا عرصه بندی قرار دادن فضاهای با عملکرد مرتبط باهم در کنار یکدیگر است. – سطح زیربنای مجموع واحدهای مسکونی حداکثر معادل ۱۲۰% نسبت به سطح زمین مجاز می باشد.

  • جهت طراحی شهرک و مجتمع مسکونی توسط مهندسین خلاق و با تجربه در این زمینه ، با ما تماس بگیرید.
  • قطعا همه ی شما بر این موضوع اتفاق نظر دارید که نورپردازی از دیگر اجزا محوطه سازی مجتمع های مسکونی است که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
  • استفاده عاقلانه از منابع غیر قابل تجدید باید به طور گسترده اعمال شود.
  • اين گونه زمانی استفاده می شود که مكان موجود براي ساخت و ساز درمجاورت بافتي مشكل ساز همچون جاده هاي شهري بزرگ يا خطوط ريلي قرار دارد.
  • – با توجه به نیاز بشر به حفظ امنیت و توانایی بیشتر برقراری امنیت توسط نیروهای جمعی به نسبت نیروهای فردی، انسانها زندگی به صورت گروهی را تا آنجا که به حریم خصوصی شان لطمه وارد نکند دوست دارند.