دوربین مدار بسته چیست؟

این ویژگی موجب شده است تا دوربین های PTZ به بهترین دوربین های مداربسته تبدیل شوند. PTZ مخفف کلمه Pan یا همان چرخش می باشد. دوربین های PTZ نوعی از دوربین های مدار بسته اسپید دام هستند. دوربین های دام معمولا در محیط داخلی مانند راهروها و فضاهای مسقف نصب می شوند. آنها مانند هر پریز برق دیگری ، در پریز برق گذاشته می شوند. دوربین صنعتی که به آن دوربین باکس نیز گفته میشود؛ به دلیل شکل ظاهری این دستگاه که مانند جعبه است، به این نام خوانده میشود. این دوربینها خود به چند دسته تقسیم شد. از سال 1945 که آلمانیها در جنگ جهانی دوم برای ردگیری و دقت بیشتر موشکهای خود برای اولینبار دوربین مداربسته را ساختند، تا امروز که در قرن 21 زندگی میکنیم؛ دوربین مداربسته نقش مهمی در تأمین رفاه و سلامت زندگی ما ایجاد کرده است. که دارای قابلیت هایی همچون چرخش ۳۶۰ درجه، دوران ۱۸۰ درجه و بزرگنمایی تا ۱۰ برابر تصاویر و ویدئوها در حد معمول می باشد. زوم اپتیکال در دوربینها دارای یک حد نهایی است که بسته به تکنولوژی، امروزه زوم کردن تا 100 برابر نیز امکانپذیر شده است.

بعد از بررسی انواع دوربین مدار بسته بر مبنای تکنولوژی، نوبت به بررسی بر اساس بدنه و شکل ظاهری است. را بررسی و بازبینی کند. برخی از سیستم های مدار بسته به صورت آفلاین یا آنلاین تولید شده اند که کار چندین نفر را به صورت خودکار انجام می دهند. ابعاد برخی از این دوربین ها آنقدر کوچک است که قابلیت مخفی شدن در محیط و وسایل های مختلف را دارند. دوربین های اسپید دام قابلیت ضبط زوایای ۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی را دارند. تصاویر سیاهوسفید IR یا تصاویر رنگی EXIR که تصاویر رنگی بهمراتب کیفیت بهتری دارند. در این دوربین فاصله کانونی میتواند تغییر کند و فوکوس تصویر، روی اشیا، با کیفیت بهتری ارائه شود. دوربین فیشآی به دلیل شکل بدنه این امکان را دارد که درون آن میکروفن نصب شود و معمولاً میکروفن دوربین فیش آی قوی بوده و میتواند تمام صداهای محیط را ضبط کند. همانطور که اشاره شد در لنز متغیر کاربر برای تغییر فاصله کانونی باید لنز را دستی تغییر میداد و فوکوسکشی میکرد؛ اما در لنز متغیر موتورایز تغییر فاصله کانونی اتوماتیک انجام میشود و کاربر از پشت مانیتور میتواند زوم اپتیکال را انجام دهد بدون اینکه تصویر فلو شود. تنها مشکل این دوربینها عدم فوکوس اتوماتیک است.

این دوربین یکی از کاربردیترین دوربینهای مداربسته است که مورد بررسی قرار میدهیم. مدتی بعد متخصصان متوجه شدند کارایی دوربینهای آنالوگ جوابگوی مصرفکنندگان نیست. مهمترین مشکل، عدم کیفیت تصاویر دریافتی بود؛ برای همین دوربینهای آنالوگ HD تولید شد. تکنولوژی آنالوگ اولین فناوری در دوربینهای مداربسته است که برای ارسال سیگنال نیازمند استفاده از کابل کواکسیال هستیم. لزوماً دوربین با تکنولوژی پیشرفته دوربین عالی نبوده و دوربین آنالوگ و لنز ثابت دوربین معمولی نیست. یکی دیگر از انواع دوربین مداربسته که این روزها مشتریان زیادی پیدا کرده دوربین مینیاتوری است. البته این روزها از مدل day&night استفاده میشود. این دوربین ها با ابعاد بسیار کوچکتری تولید شده اند. دوربین بالت عموماً جزء دوربینهای دید در شب محسوب میشود. دوربینهای قیمت پایین دوربینهای آنالوگ با لنز ثابت و کیفیت تصویر VGA هستند. دوربین های مدار بسته دام به دو دسته تحت شبکه و آنالوگ تقسیم می شوند. این دوربین های مدار بسته کوچک به دو دسته بیسیم و با سیم تقسیم شده اند.

امروزه نسل جدید دوربینهای مداربسته به تکنولوژی هوش مصنوعی مجهز شدهاند که خودشان میتوانند یک چهره را از بین هزاران تصویر تشخیص داده و حرکت او را ضبط کنند. برند دوربین: به طور طبیعی بهترین برندهای دوربین مداربسته بازار ایران دوربینهای خارجی هستند. ویژگی دیگر این دوربین که بیشتر موردتوجه ناظران امنیتی قرار گرفته امکان تعقیب سوژه توسط لنز دوربین است. دوربین مدار بسته جزء آن دسته از ابزارهای امنیتی با تکنولوژی های پیشرفته در جهان طراحی و تولید می شوند. دوربین مداربسته برای نخستین بار در سال ۱۹۴۲ در بخش هوا و فضا در کشور آلمان طراحی و تولید شد. در سال ۱۹۹۶ کمپانی با نام AXIS که برای ایالات متحده آمریکا بود برای نخستین بار اقدام به طراحی دوربین های مدار بسته IP کرد. آمریکا اولین کشوری بود که برای کنترل ترافیک ها از این تکنولوژی استفاده کرد. این یک انتخاب است که در زمان خرید انواع دوربین مداربسته شما چه کیفیت تصویری نیاز دارید. دوربین مداربسته مخفی باسیم به وسیله یک کابل به دستگاه گیرنده یا ضبط کننده وصل می شود. منظور از کیفیت تصویر قابلیت تفکیک تصاویر ضبط شده و میزان وضوح تصویر در زمان مشاهده است. در دوربین آنالوگ کیفیت ارسال تصاویر به شکل 0 و 1 است.

دوربین های Bullet جزء شناخته ترین نوع دوربین های مدار بسته می باشند.این محصول نسبت به سایر رقبای خود دارای برد وسیع تر بوده حتی قابلیت دید در شب را نیز دارد. همین امر موجب شده است تا بتواند فیلم ها و صداهای مختلف را در حافظه خود ذخیره کند. این محصول دارای قابلیت هایی همچون پشتیبانی از حافظه جانبی SD تا ۱۲۸ گیگابایت را دارد. همچنین بزرگنمایی فوق العاده ای تا حدود ۱۰ برابر فاقد هیچگونه نقطه کوری تا شعاع ۱۰۰ متری را در محل نصب دوربین دارد. میزان مقاومت در برابر نفوذ آب یا همان استاندارد IP67 جزء یکی دیگر از نکات خرید دوربین مدار بسته دام می باشد. دوربین های دام معمولا روی سقف نصب می شوند. نقطه مشترک این دو دوربین مدار بسته این است که هر دوی آنها قابلیت نصب در محیط خارجی و داخلی دارند؛ اما دوربین های دام به دلیل داشتن برخی از ویژگی های خاص می تواند گزینه بهتری برای خرید باشد. امروزه در مدلهای پیشرفته دوربین اسپیددام دو قابلیت وجود دارد که امکان استفاده از این دوربینها را در مراکز ترافیکی میدهد.

لنز متغیر موتورایز یا varifocal motorized: این نوع لنز که در بازار با نام لنز زوم نیز خریدوفروش میشود، مانند لنز متغیر بوده و فاصله کانونی سایت finecctv آن تغییر میکند. انواع دوربین مداربسته بر مبنای کیفیت تصویر به سه کیفیت تقسیم میشود، یعنی دوربینها یکی از این سه کیفیت تصویر را در خود دارند. این نوع دوربین ها معمولا به شکل استوانه ای بوده و اکثراً بر روی ستون ها و دیوار های یک مکان نصب می شوند. مکان و کارکردی که شما از دوربین انتظار دارید مهمترین عامل در خرید دوربین مداربسته است. امکان برنامهریزی که به آن Preset میگویند و بر اساس قابلیت پرست شما میتوانید برنامهریزی کنید که در هر واحد زمانی دوربین چه محدودهای از محیط را فیلمبرداری کند. در تقسیمبندی انواع دوربین مدار بسته بر مبنای بدنه و شکل ظاهری، نوبت به دوربین صنعتی میرسد. این دوربین بیشتر در محیطهای صنعتی به کار گرفته میشود و معمولاً بدون لنز به فروش میرسد تا بسته به محیط و نوع کارکرد، لنز برای آن انتخاب شود.

ما در شرکت سفیرقرن قصد داریم؛ درباره انواع دوربینهای مداربسته یا cctv مطلب کوتاهی نوشته و شما را با انواع این تجهیزات آشنا کنیم. در این مقاله سایت اچ پی آی راک قصد دارد شما را با انواع دوربین های مداربسته و قابلیت های آنها آشنا کند. در سری تحت بکه دوربین اسپید دام دیگر نیازی به اتصال کابل ها نیست و شما می توانید تنها با دسترسی به اینترنت زوایای مورد نظر خود را مشخص کنید. یعنی شما نمیتوانید برای وضوح بیشتر روی تصویر زوم کرده و سوژه را از نمای نزدیکتر مشاهده کنید. یعنی آنکه امکان تغییر زاویه دید دوربین وجود دارد یا خیر؛ در دوربینهای مداربسته لنز ثابت فاصله کانونی ثابت بوده و امکان تغییر زاویه دید وجود ندارد. هرچه زاویه دید دوربین مداربسته بیشتر است، یعنی لنز قویتر بوده و قیمت دوربین بیشتر میشود. این دوربینها مانند دوربین دام بوده و در ارتفاع بالا نصب میشود؛ با این تفاوت که دوربین اسپیددام قابلیت چرخش دارد. Tilt: به معنای حرکت 90 درجه و به سمت بالا و پایین است.

اندازه این دوربینها بسیار کوچک بوده و اکثر آنها ابعادی کمتر از 5 سانتیمتر دارند. مشخصه این دوربینها قاب کشیده آنهاست؛ قابهایی به شکل مستطیل و هرازگاهی استوانه که لنز درون آن کار گذاشته میشود. این نوع از دوربین در زبان فارسی نیز با نام دوربین بولت یا بالت نامگذاری میشود. دوربین های بولت به دلیل ظاهر منحصر به فردی که دارند معمولا در فضاها و محیط های باز و بیرونی بیشتر قابل استفاده اند. نکته مهمی که در هنگام خرید دوربین مدار بسته بولت باید به آن دقت نمایید اصالت برند، سنسورهای تنظیم نور و جنس بدنه است. جنس بدنه این محصولات معمولا از سه نوع فلزی، آلومینیومی و پلاستیکی می باشد. از دسته مشکلات این دوربین ها می توان به کیفیت پایین و نداشتن قابلیت دسترسی به شبکه اشاره کرد. نکته جالبی که در این نوع دوربین مداربسته وجود دارد داشتن قابلیت ضبط صدا و برخورداری از میکروفن است. تصاویر در این دوربین با رزولوشن بیشتری ضبط شد و کیفیت تصاویر دریافتی باکیفیت بهتری قابل مشاهده بود. این دوربینها به دلیل آنکه توانایی پوشش 360 درجه را دارند، مورد توجه مالکین فروشگاههای بزرگ هستند. دستگاه گیرنده مورد استفاده در این سیستم می تواند VCR ، DVR ، کارت حافظه و …

ویژگی دید در شب: دوربینهای معمولی با کاهش نور تصویر دارای نویز ارسال و ضبط میکنند و اگر صحنه تاریک شود دوربینها این امکان را نخواهند داشت که تصویری ضبط کنند. نوع لنز: نهتنها در دوربینهای مداربسته بلکه در هر نوع دوربینی (عکاسی و فیلمبرداری) قیمت دوربین بر اساس لنز تغییر میکند. این دوربینها تصاویر را بر بستر شبکه به دستگاه مرکزی NVR ارسال میکنند. بهطورکلی دوربینها در بازار با نرخ کم، متوسط و بالا، معامله میشوند. در گروهبندی انواع دوربین مداربسته، لنز نیز یکی از اجزایی است که دوربینها بر آن اساس طبقهبندی میشوند. دام که فارسینویس کلمه انگلیسی DOME است به معنای گنبد بوده و به دوربینهایی اطلاق شده که بر روی سقف نصب میشود. حرف T مخفف کلمه Tilt یا همان دوران بوده و Z به معنای Zoom یا همان بزرگنمایی می باشد. Pan: به معنای چرخش 360 درجه و چپ و راست است. در این لنز ما با عبارتی به نام زوم اپتیکال سروکار داریم که به معنای زوم کردن تصویر روی سوژه است، بدون آنکه تصویر افت کند. این ویژگی موجب شده است تا در سایر دوربین های مدار بسته برتری بیشتری را کسب کند.

این دوربینها معمولا روی سقف نصب میشود و تمام فضای داخلی یک فروشگاه یا ساختمان را پوشش میدهد. با استفاده از یک برنامه و پارامترهای مشخص، دوربین میتواند یک سوژه را در محیط تعقیب کرده و فیلم حرکات او را ضبط کند. به دلیل استفاده از سیگنال آنالوگ و کابل مسی احتمال ایجاد نویز در تصاویر ضبط شده وجود دارد. این محصول نیز دارای دو نوع تحت شبکه و آنالوگ می باشد. این محصول دارای دو نوع تحت شبکه و آنالوگی می باشد. در مدل آنالوگی اسپید دام می بایست از سیم های رابطی همچون RS485 به دستگاه ضبط DVR یا XVR متصل شود. اولین دوربین های مدار بسته به صورت آنالوگی یا غیر دیجیتال ساخته می شدند. آنچه در این میان مهم است خرید دوربین مداربسته مناسب است. یکی از نکات مهم در نصب این نوع دوربین ها رعایت ایجاد زاویه مناسب در محل است. اگر قصد دارید دوربین مدار بسته ای را برای محل مورد نظرتان تهیه کنید، پیشنهاد می کنیم با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

دوربینهای نرخ متوسط دوربینهای تحت شبکه با لنز متغیر معمولی و کیفیت تصویر HD بوده و دوربین قیمت بالا دوربین تحت شبکه لنز متغیر موتوردار باکیفیت تصویر FULL HD یا 4K است. یکی از دوربینهای نظارتی که در اتوبان، تقاطع و چهارراهها دیده میشود دوربین اسپیددام است. لنز متغیر یا vairofocal: یکی دیگر از انواع دوربین مداربسته نوع لنز متغیر است. در این دوربین تصویر همان است که قبل از نصب میبینید و امکان حرکت لنز وجود ندارد. سازندگان برای پوشش بیشتر مناطق و نصب سادهتر، این دستگاهها را به شکلها و انواع مختلف تولید میکنند. در بازار نرخ دوربین متفاوت بوده و بر اساس چند عامل قیمت این دستگاهها فرق میکند. برای همین به این نوع از دستگاهها دوربین مداربسته لنز ثابت میگویند. به طور معمول به کیفیت تصویر رزولوشن میگویند که بر اساس پیکسل سنجیده میشود و هرچه تعداد پیکسل بیشتر باشد کیفیت تصویر نیز بالاتر خواهد بود. لنز ثابت یا فیکس fix: در انواع دوربین مداربسته بر مبنای نوع لنز، گروهبندی بر اساس تغییر فاصله کانونی صورت میگیرد. در دوربینهای مداربسته لنز متغیر برای تغییر فاصله کانونی نصاب باید دستی فاصله کانونی لنز را تغییر دهد. اما در دوربینهای دید در شب دوربین مداربسته این قابلیت را دارند که بدون نور نیز تصویر ضبط کنند.

امروزه با پیشرفت این تکنولوژی سراسر دنیا امنیت بیشتری دارد؛ و میزان امنیت نسبت به گذشته پیشرفت بسیاری داشته است. پیشرفت علم و دستاوردهای تکنولوژی باعث شده است ما شاهد آن باشیم که نحوه تولید انواع دوربین مداربسته بر مبنای تكنولوژی هر روز پیشرفتهتر و با قابلیت بیشتری همراه شود. متوجه شدیم انواع دوربین مداربسته در بازار خریدوفروش میشود که این تنوع بر اساس تکنولوژی، بدنه، کیفیت تصویر و نوع لنز قیمت متفاوتی دارد. به دلیل کم هزینه بودن و در دسترس بودن ، استفاده از این دوربین مداربسته ها گسترش یافته است. در واقع سه واژه بهکاررفته، معرف دوربین اسپیددام است. در دوربینهای آنالوگ کیفیت تصاویر بر اساس TVL نمایش داده میشود که کیفیت پایین است اما در دوربینهای دیجیتال متخصصان برای کیفیت تصاویر از واژه رزولوشن استفاده میشود. در گروهبندی انواع دوربین مدار بسته بر مبنای قابلیتهای دوربین ما بیشتر به آپشنهایی میپردازیم که دوربینها را از هم متمایز میکند یکی از مهمترین قابلیتها، ویژگی دید در شب است. این دوربینها به انواع ضدآب، ضد انفجار و ضدزنگ تقسیمبندی میشود. نوع تکنولوژی ارسال سیگنال در این نوع دوربین باعث میشود که ما به این دوربین، آنالوگ بگوییم. تکنولوژی دوربین مداربسته: دوربینهای مداربسته بر اساس قیمت به دو گروه آنالوگ و دیجیتال تقسیم میشود که قیمت دوربین دیجیتال بیشتر از آنالوگ است.

همین امر موجب شده است تا هزینه ها کاهش پیدا کرده و نیاز به نیروی انسانی کمتر شود. امروزه با رشد جمعیت و توسعه نیاز به نظارت روی کارمندان، مراکز نظامی، کسب و کارها و بانک ها روز به روز بیشتر شده است. امروزه دوربینهای مداربسته را بر اساس فناوری که در آنها بهکاررفته است به دو نوع آنالوگ و تحتشبکه تقسیمبندی میکنند. دوربین های مدار بسته تحت شبکه (IP ) با استاندارد های HTTPS بر روی سیستم عامل لینوکس پیاده سازی شدند. هرچند این روزها تکنولوژی انواع دوربین مداربسته مینیاتوری روبه گسترش است و امکان ضبط تصاویر باکیفیت وجود دارد. هرچند همانطور که گفتیم نصب دوربین مداربسته مخفی نیاز به اجازه قانونی دارد. نیاز به کیفیت بهتر موجب تولید دوربینهای تحت شبکه شد. Bullet Camerra نوعی از دوربین مداربسته است که در گروه دوربینهای مکعبی قرار میگیرد. مانند دوربینهای دام در دوربین مداربسته مدل Bullet از دو نوع لنز وریفوکال و ثابت استفاده میشود.

DOME CCTV هم بر مبنای تکنولوژی تحت شبکه و هم آنالوگ در بازار موجود است که بسته به هزینه خریدار و کاربری دوربین، نوع تکنولوژی انتخاب میشود. یکی دیگر از گروهبندیها، دستهبندی انواع دوربین مداربسته بر مبنای قیمت است. یکی از نکات مهم در هنگام خرید توجه به محل نصب این محصول می باشد. این دوربینها در مکانهایی کاربرد دارد که معمولا نیاز به تصاویر محسوس نیست و تنها مشاهده افراد مهم است. اگر انواع دوربین مداربسته در مکانهایی به کار میرود که باید تصاویر بهصورت 24 ساعته و باکیفیت عالی ضبط شود؛ حتما از دوربینهای مداربسته دید در شب استفاده میشود که قابلیت ضبط تصاویر را بهصورت رنگی دارند. امروزه از این دوربین برای مکانهایی مثل خانههای ویلایی، خردهفروشهای محلی و مناطقی استفاده میشود که کیفیت تصاویر ضبط شده در اولویت نیست. اگر روزگاری از دوربین مداربسته تنها برای افزایش سطح ایمنی یک ساختمان یا واحد نظامی استفاده میشد، امروزه از این دوربینها در بسیاری از مراکز استفاده میشود. ارسال این تصاویر توسط کابل انجام میشود و بهصورت صفر و یک ذخیره میشود و برای همین امکان ارسال تصاویر در فضای اینترنت وجود دارد. پس از گذشت ۳۰ سال این تکنولوژی به صورت رسمی پا به فضای اماکن عمومی گذاشت.