اهميت نصب دوربين مداربسته در چیست؟

رقبای شما همواره حاضرند هزینه های بالایی را برای اشراف و آگاهی از اسرار شرکت شما بپردازند . در این بخش قصد داریم تا به معرفی چند دوربین مدار بسته آنالوگ از شرکت پاناسونیک بپردازیم. در این بخش چند دوربین تحت شبکه با کیفیت بالا را به شما عزیزان معرفی میکنیم. استفاده از این نوع دوربین ها در موارد جاسوسی و فضاهایی مانند داخل ویترین یک مغازه کاربرد دارد. در باکس این سیستم های مداربسته لنز وجود ندارد و امکان نصب لنز از مهم ترین ویژگی های این مدل ها است و می توان لنز ثابت یا وریفوکال را روی آن ها نصب کرد. برای نظارت بر مکان هایی مانند خیابان ها از دوربین مداربسته ترافیکی از نوع بولت استفاده می شود. دوربین های مداربسته دام ظاهری شبیه به گنبد یا نیم کره دارند و تشخیص آن ها بسیار راحت است. هر دوربین تحت شبکه دارای یک IP خاص است که به مرکز کنترل مورد نظر متصل میشود. در مورد کیفیت تصویر دوربینهای مدار بسته باید گفت که مانند دوربین آنالوگ دارای کیفیتهای متفاوتی هستند. بنابراین اگر قصد خرید دوربین مدار بسته را دارید، باید با توجه به نیازهای مکانی، شرایط محل مورد نظر و همچنین بودجهای که در اختیار دارید، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

دوربین هایی که با استراتژی دقیق نصب شده باشند از دسترسی آن ها و هم چنین قصد آن ها برای سرقت اطلاعات شما جلوگیری می کنند. دوربین های مداربسته در طیف مختلفی از محیط ها قابل استفاده هستند که در این بخش از مقاله به بخشی از کاربردهای این دستگاه ها خواهیم پرداخت. دوربین های چشم ماهی کابردهای گسترده ای دارند و در محیط هایی مانند سالن های بزرگ، سوله ها و فضاهای تفریحی بزرگ کاربرد دارند. دوربین ها با مانیتور ها مرتبط هستند و تصاویر فقط برای افرادی که برای مشاهده آن تعیین شده اند (اپراتور) نمایش داده می شوند. محل نصب این نوع دوربین ها روی دیوار است به همین علت به آن ها دوربین های دیواری نیز می گویند. با توجه به نوع لنز آن ها، تصویر ارائه شده توسط آن ها دایره ای است. باید توجه داشت که تنها کاربرد دوربین های مداربسته، حفظ امنیت نیست. این وسایل همه از موارد ضروری و مهم دوربین تحت شبکه است که در ابتدا باید مهیا باشد. با این حال، دوربینهای مدار بسته در هر مکانی با منظوری متفاوت نصب میشود. لنز سنسورهای دوربین تحت شبکه معمولا از نوع CMOS و فاصله کانونی لنز در هر دوربین متفاوت است.

در ابتدا این دوربینها با کیفیت 720p ساخته شدند. این محصولات به دوربینهای تحت شبکه IP معروف هستند. از آنجا که نمیتوان هیچوقت جلوی پیشرفت تکنولوژی را گرفت، یکی از بهترین کیفیت تصویرهای موجود در جهان یعنی 4K نیز، پا به این عرصه گذاشت. گرچه نصب آسان این نوع دوربین، مزیت دیگر آن است و این 2 عامل مهم باعث شده تا فروش بیشتری نسبت به دوربین تحت شبکه داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد دوربین AHD به لینک مورد نظر مراجعه کنید، که به طور کامل و جامع در مورد این نوع دوربین آنالوگ صحبت شده است. ولی با این تفاوت که این دادهها و تصاویر به صورت دیجیتالی ذخیره میشوند. چرا که انتقال تصاویر از طریق امواج آنالوگ انجام میگیرد. همچنین کیفیت تصاویر، تحت تاثیر امواج تداخل یافته با فرکانس دوربین قرار میگیرد. ولی حداقل از کابلکشیهای اضافی که دوربین آنالوگ استفاده میشود، کاملا بینیاز خواهید شد.

سیستم های نظارت تصویری کمک می کنند تا حتی در هنگامی که شما ( به عنوان مدیر مجموعه ) در محل حضور ندارید افراد بهترین رفتار کاری را از خود نشان دهند . حتی در مواقعی که نور زیاد به لنز برخورد میکند، دوربین با استفاده از تنظیم نور دریافتی، سوژه مورد نظر را به طور شفاف نمایش میدهد. ولی از طریق فناوری BLC یا کاهش دهنده نور پسزمینه که در دوربین IP وجود دارد این مشکل، کاملا برطرف میشود. تقسیم می شوند که نوع اول امکان تنظیم فوکوس و بزرگنمایی محدود دارند اما در نوع دوم این امکان وجود ندارد. بسیاری از مجرمین به دنبال کسب سود از طریق ایجاد ادعاهای دروغین علیه شرکت ها می باشند . تفاوت این دوربین ها با تمامی مدل های معرفی شده در بالا، امکان حرکت آن ها است. این سرعت اینترنت باید در هر دو سمت دریافتکننده و ارسالکننده، بالا باشد. بدین وسیله با تنظیم دوربین، و تعریف یک IP خاص، از طریق شبکه و اینترنت، تصاویر خود را از هر مکانی میتوانید دریافت و مشاهده کنید. به این دلیل که امواج الکترو مغناطیسی موجود در اطراف محیط، میتواند اختلالاتی را در ضبط تصاویر با کیفیت ایجاد کند. محل استفاده از این دوربین ها معمولا محیط های داخلی است و با یک پایه ساده نصب و راه اندازی می شوند.

مدیران مشاغل و صاحبان منازل در نهایت به دنبال آرامش خاطری هستند که در نتیجه محافظت از دارایی هایشان و تأمین محیط امن و مطمئن برای کارکنان ، دوستان و خانواده شان به دست می آید و این که در هنگام وقوع حوادث احتمالی قادر باشند تا فرد یا افراد مختلف و مقصر را به مراجع قضایی معرفی کند. هم چنین به عنوان چشم بیداری برای ایجاد تأثیر مثبت در روند تولید و حصول اطمینان از تجهیز مناسب عوامل تولید در محیط کار به کار می رود . دوربین های بولت می توانند فضای بزرگتری را تحت پوشش قرار دهند و مشاهده فواصل طولانی تر از طریق آن ها امکان پذیر است. چرخش و حرکت این دوربین ها هم از طریق کاربر امکان پذیر است و هم امکان برنامه ریزی نرم افزاری وجود دارد تا دوربین به صورت خودکار بچرخد. اما چیزی که باعث تفاوت ظاهری آن ها می شود، وجود چراغ های IR LED در آن ها است.

دوربین تحت شبکه برخلاف دوربین آنالوگ، برای انتقال تصاویر از امواج دیجیتالی و شبکه استفاده میکند. کیفیت تصاویر در دوربینهای مدار بسته آنالوگ، به طور معمول به 540p پیکسل میرسد. برای اینکه بتوانید از دوربین IP تصاویر را به سرعت و با کیفیت بالا دریافت کنید، باید سرعت اینترنت مناسبی داشته باشید. دوربین مداربسته چرخشی یا ptz در شرایط محیطی بسیار سخت قابلیت کارکرد را دارد و از نظر قیمت بسیار گران تر از دوربین های ساده هستند. چرا که تعمیر چنین محصولی از نیاز به تجربه و دانش فنی دارد. اولین دسته، دوربین مدار بسته آنالوگ است و دسته دوم، دوربین مدار بسته تحت شبکه نام دارد. ضمنا شما عزیزان میتوانید با مراجعه به لینک محصول که در جدول روبهروی هر دوربین قرار گرفته مراجعه کنید. شما عزیزان میتوانید درخواست تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس گرفته و دوربین شما را برای تعمیر دریافت کنند. دوربین های مداربسته مکعبی یا همه کاره قابلیت های بسیاری را در قالب یک سیستم جمع و جور فراهم می کنند. این نوع دوربین های مداربسته عموما برای فضای داخلی یا مسقف مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا این دوربینها با کیفیت HD روانه بازارهای جهانی شدند.

با ما در ادامه همراه باشید تا انواع دوربین مدار بسته را بر اساس معیارهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم. این دوربین ها با توجه به ابعاد کوچک و جمع و جورشان جزو پرکاربردترین دوربین ها هستند. دوربین مداربسته کوچک در مکان هایی به کار گرفته می شود که نیاز است دوربین قابل دیدن نباشد و نتوان تشخیص داد که در محیط سیستم امنیتی وجود دارد. معمولا برای مکان هایی که نیاز به یک سیستم کوچک و ارزان دارند که امکانات بالا هم در اختیارشان قرار دهد، مناسب است. مثلا در یک بانک برای جلوگیری از سرقت و در یک منطقه شکاری حفاظت شده برای حفاظت از گونههای در حال انقراض؛ ممکن است دوربین مدار بسته نصب شود. هزینههای راهاندازی یک سیستم امنیتی تحت شبکه و استفاده از دوربین IP، به مراتب بیشتر از دوربین آنالوگ است. برای راهاندازی دوربین تحت شبکه نیاز به یک سوئیچ شبکه دارید. همچنین باید یک روتر مناسب نیز برای راهاندازی سیستم خود تهیه کنید. اما به مرور زمان این دوربینهای آنالوگ، پیشرفتهتر شده و به 1080p نیز ارتقاء یافتهاند. برای نگهداری و ذخیره کردن تصاویر در دوربینهای مدار بسته آنالوگ، از دستگاههای DVR استفاده میشود. دستگاه DVR یا ضبطکننده تصاویر، وظیفه ذخیره کردن تصاویر را در حافظه خود دارد.

ممکن است وضعیت برخی از بیمارستان بسیار وخیم باشد و اتفاقات بسیار ناگواری رخ دهد. چنانچه در بخشی از خیابان تصادفی رخ داده باشد این رویداد از طریق دوربین های مداربسته قابل تشخیص می باشد به این ترتیب می اوان به سرعت اقدامات لازم را انجام داد. دوربین های مداربسته با تکنولوژی های آنالوگ، اچ دی و آی پی در بازار موجود هستند که با توجه به نیاز پروژه خود می توانید یکی از انواع دوربین مداربسته را انتخاب کنید. همه این عوامل باعث شدهاند تا سازندههای دوربین مدار بسته آنالوگ، از یک رشته سیم برای به حداقل رساندن این پارازایتها استفاده کنند. از نظر ظاهر این دوربین های مدار بسته شبیه به لامپ هستند و می توانند از خود نور نیز تولید کنند. نظارت تصویری معمولاً در کارخانجات اماکن تولیدی و اجرایی برای مشاهده و نظارت تجهیزات و شناسایی سریع مشکلات که ممکن است تأخیرات یا دشواری هایی را برای روند تولید به همراه داشته باشد به کار می رود .

همانطور که گفتیم این تقسیم بندی از نظر انواع دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری سایت finecctv است. همانطور که از نام دوربین مداربسته دید در شب پیداست، آن ها قابلیت فیلمبرداری در شب را دارا هستند و عموما برای مکان های باز که حفظ امنیت در شب برای آن ها اهمیت دارد، مورد استفاده قرار می گیرند. طبق مطالعات انجام شده در صنایع کوچک نصب دوربین مداربسته میزان متضرر شدن از بابت سرقت های درونی و بیرونی را به نصف کاهش می دهد. البته باید توجه داشت که نصب دوربین مداربسته کوچک و مخفی احتیاج به تهیه مجوز دارد. مزیت این دوربین ها این است که احتیاج به کابل کشی برقی ندارند و نیروی برق مورد نیاز خود را از طریق اتصال به سرپیچ لامپ تامین می کنند. پایه سه محوره ای این دوربین ها سبب می شود که بتوان آن را در جهت های مختلفی تنظیم کرد. از دوربین پین هول می توانید برای نظارت مخفیانه سوژه ها استفاده کنید.

البته ناگفته نماند که دستگاه DVR از تجهیزات جانبی دوربین مدار بسته است و آن را باید به صورت جداگانه تهیه کنید. در بسیاری از دوربین ها احتیاجی به تهیه دستگاه ضبط تصاویر DVR یا NVR وجود ندارد. ضمناً امکان مقایسه محصولات با یکدیگر نیز در وبسایت ایده آل گستر وجود دارد. علاوه بر این کاربردهای صنعتی نیز برای دوربین ها وجود دارد. عدم وجود محدودیت فاصله از مزایای مهم و کاربردی دوربینهای تحت شبکه است. به عنوان مثال فرض کنید که پشت سوژه، نوری بسیار زیاد وجود دارد. تا از مشخصات کامل، نقد و بررسی و مقایسه آنها با سایر محصولات دیگر را مشاهده کنید. در این بخش قصد داریم تا با این 2 نوع دوربین آشنا شویم و ویژگیهای هر یک را به طور مختصر و مفید مورد بررسی قرار دهیم. در بخش اول قصد داریم انواع دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهر را معرفی کنیم تا متوجه شوید هر کدام از دوربین های مداربسته متناسب با چه مکان و چه نوع نیازی است. یکی از معروفترین این نوع دوربینها، دوربین مدار بسته AHD است. با این عمل از احتمال خرابیهای بیشتر در دوربین جلوگیری میکنید. دوربین مداربسته ای که در محل های مناسب نصب شده باشد مجرم احتمالی را بر آن می دارد تا از انجام جرم دست بردارد و محل دیگری که ضریب امنیتی پایین تری دارد را برای انجام جرم انتخاب نماید.

از نظر نوع فیلمبرداری دقیقا مانند دوربین های 360 تصاویر را ضبط می کنند. موجود هستند. در این بخش به معرفی انواع دوربین مداربسته می پردازیم. دوربین کیوب، دوربین مکعبی و یا دوربین رومیزی نوع دیگری از دوربین های مداربسته هستند که به ندرت در ارتفاع نصب می شود. استفاده از یک دوربین مداربسته در محیط های بسیار حساس نظیر اماکن تاریخی سبب افزایش امنیت در محیط و محافظت بیشتر از آثار تاریخی می گردد. علاوه بر این شما می توانید با نصب دوربین مداربسته میکروفون دار صداها را نیز چک کنید. به طور مثال زمانی که از شرکت خود دور هستید و تمایل دارید بدانید که کارها چگونه پیش می رود می توانید وضعیت شرکت را از طریق فیلم های ضبط شده توسط دوربین ها چک کنید. مثلا در یک کارخانه که دستگاه ها به صورت اتوماتیک کار می کنند نصب دوربین مداربسته برای چک کردن کارکرد درست دستگاه ها لازم است. امروزه متاسفانه جرایم به یکی از حادترین مشکلات جامعه بشری تبدیل شده و هر روز شاهد وقوع انواع جرایم خصوصا سرقت هستیم که حریم امن شهروندان را شکسته، امنیت و حرمت جامعه را مختل می کند. دوربین مداربسته لامپی به نوعی هم می تواند کارکردی مخفی داشته باشد و هم امکان ضبط 360 درجه را فراهم کند.

چرا که نظارت داشتن و کنترل کردن مکانهای مختلف، در نبود چنین محصولاتی بسیار سخت خواهد بود. بدون داشتن شواهد برای دفاع از خود مسئولین این شرکت ها ممکن است بعضاً محکوم به پرداخت هزینه های گزافی شوند . این نوع دوربین ها ظاهری شبیه به گلوله یا لوله دارند و عموما برای فضاهای باز و بدون سقف کاربرد دارند. بدنه این دوربین ها از فلز یا پلاستیک ساخته می شود که طبیعتا نوع فلزی آن مقاومت بیشتری دارد و ممکن است برای فضاهای باز بیرونی نیز مورد استفاده قرار گیرد. به علت اینکه این دوربین ها در فضای باز کارایی دارند، مقاومت بیشتری نسبت به نوع اول دارند و عموما از استاندارد IP66 بهره می برند و از نوع دوربین مداربسته ضد آب هستند. برخی از دوربین های کیوب دارای میکروفون داخلی و اسپیکر هستند و عموما برای نظارت اتاق ها و محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.

از این نوع دوربین ها معمولا در فضاهای دارای نورکافی بهره می گیرند زیرا دارای دید در شب نیستند. دوربین های مداربسته دید در شب از نظر ظاهر کلی شامل دو نوع بولت و دام هستند. به همین دلیل توصیه میشود تا از کابلهای با کیفیت در نصب دوربین مدار بسته استفاده کنید. اما بر حسب توان مالی و نیاز خود میتوانید از دیگر کابلها نیز استفاده کنید. قابلیت PoE این امکان را فراهم میکند که دوربین تحت شبکه، از طریق کابل اترنت نیز تغذیه شده و برق خود را تامین کند. یعنی اینکه در صورت قطع شدن برق محلی، همچنان میتوان از دوربین مدار بسته استفاده کرد. همچنین به نوسانات برق نیز در ایجاد نویزهای دوربین را در نظر داشته باشید. برخی از انواع دوربین مداربسته سیم کارت خور نیز جزو دوربین های کوچک محسوب می شوند. دوربین سقفی یا گرد نام های دیگری است که برای این نوع دوربین به کار می رود. همچنین به دلیل اینکه این نوع دوربین از فرمت فشردهسازی تصاویر استفاده نمیکند، تصاویر با کیفیت مطلوبی دریافت میشوند. شاید شکل ظاهری آن ها شبیه به انواع دام باشد اما با توجه به اینکه این تقسیم بندی از نظر انواع دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری است، باید بگوییم اگر دو دوربین دام و دوربین مداربسته 360 درجه را در کنار هم قرار دهید متوجه می شوید آن ها چقدر با هم متفاوت هستند.

ولی با گذشت زمان، کیفیت Full HD توانست محبوبیت بیشتری کسب کند. همچنین میتوانید با مراجعه به وبسایت ایده آل گستر از انواع دوربین مدار بسته پاناسونیک دیدن فرمایید. بهره وری نیروی کار بزرگ ترین دغدغه ای است که امروزه تجارت و صنعت با آن مواجه است . مهمترین وظیفه دوربینهای مدار بسته حفظ امنیت و کنترل اتفاقات مکانی است که در آن نصب میشوند. یکی از مهمترین تغییراتی که در دوربینهای تحت شبکه مشاهده میشود، استفاده از دستگاه NVR به جای DVR است. دوربین های مداربسته یکی از اولین راهکارها برای تامین امنیت و پیشگیری از اعمال جرایم هستند. دوربین مداربسته راهی مؤثر برای جلوگیری از این وقایع به شمار رفته و علیه چنین ادعاهایی مفید خواهد بود . در این دوربین ها، چراغ هایی به صورت مدور دور تا دور لنز را احاطه کرده اند. کابل کاهش نویز که در دوربین آنالوگ استفاده میشود، نقش بسیار مهمی در ضبط تصاویری واضح و شفاف ایفا میکند. دوربینهای مدار بسته از لحاظ ضبط تصاویر به 2 دسته تقسیم میشوند. تصاویر از همان ابتدای کار که ضبط میشوند، به صورت دیجیتالی ذخیره شده و به همان شکل نیز ارسال و دریافت میشوند.

چرخش 360 درجه امکان مناسبی است که می تواند تعداد دوربین ها برای نصب در هر مکانی را کاهش دهد. در حال حاضر کاربران دیگر تمایلی به تهیه این نوع دوربین ها ندارد زیرا دوربین های بولت یا دام می تواند نیاز آن ها را رفع کند. چنین قابلیتی هزینه تجهیزات و هزینه های اضافی مدیریتی شما را به طور قابل ملاحظه ای کاهش داده و به مدیران این امکان را می دهد تا علی رغم درگیری های زمانی و مکانی بر کل محیط کار خود نظارت نمایند. این اهمیت، هم در فضاهای مسکونی و هم در محیط های تجاری و… این درست جایی است که اهمیت نصب دوربین مدار بسته رخ می نماید. بسیاری از خانه ها و کسب و کارها از دوربین مداربسته برای حفظ امنیت مکان مورد نظر و محیط اطراف آن استفاده می کنند. از دیگر نکات نصب دوربین مداربسته توجه به محل قرارگیری دستگاه ضبط است که باید از نظر امنیت، دما و راحت بودن کابل کشی در آن محیط (از دوربین ها به دستگاه ضبط) مورد بررسی قرار گیرد.