انواع CPU مقایسه انواع پردازنده نسل های مختلف سی پی یو

قیمت CPU AMD عموما مناسب‌تر از قیمتی است که دیگر رقبای آن ارائه می‌دهد؛ البته این مساله در کشور ما چندان صادق نیست و گاهی برای تهیه‌ی پردازنده AMD مجبور هستید تا آن را به صورت باندل همراه با مادربرد بخرید. ای ام دی، با عرضه‌ی پردازنده‌های خود قصد دارد اکوسیستمی یکپارچه با کارت‌ گرافیک‌های رادئون (Radeon) خود ایجاد کند که نوید عملکرد بهتر را می‌دهد. در سال‌های اخیر، سهم بازار پردازنده‌های کامپیوتر به دو شرکت بزرگ اینتل و ای‌ ام دی تعلق می‌گیرد. این دو شرکت نزدیک به نیم‌قرن، در تولید انواع پردازنده‌ها با یکدیگر رقابت داشته‌اند و در سال‌های اخیر این رقابت شدت زیادی به خود گرفته است.

در هر فعالیت یا ایجاد یا اصلاحی در سرور، پردازنده سرور در حالت پردازش خواهد بود. هم‌افزایی یا سینرژی (Synergy) به اثری گفته می‌شود که از جریان یا برهمکنش (تعامل) دو یا چند عنصر به‌وجود می‌آید. اگر این اثر از مجموع اثرهایی که هر کدام از آن عناصر جداگانه می‌توانستند به وجود آورند بیشتر شود در این صورت پدیده‌ی هم‌افزایی رخ داده است.

فروشگاه اینترنتی شهر فافا، بررسی، انتخاب و خرید آنلاین

فرم باینری تنها از دو عدد صفر و یک تشکیل شده است و دو حالت ممکن روشن (یک) یا خاموش (صفر) ترانزیستورها را برای عبور جریان الکتریسیته نشان می‌دهد. اما علاوه بر شماره نسل هردو اینتل و ای ام دی پردازنده‌های خود را در چند دسته‌بندی قرار می‌دهند. مثلا پردازنده‌های Core i3/رایزن 3، Core i5/رایزن 5، Core i7/رایزن 7، Core i9/رایزن 9.

چگونه GPU کامپیوتر را بفهمیم؟

سی پی یو core i3 جزو نسل سوم پردازنده های اینتل است که با تکنولوژی ساخت آیوی بریج طراحی و تولید شده است. هسته گرافیکی به کار رفته در این پردازنده ها، کمپانی اینتل را به رقیبی جدی برای برندهای غولی همچون NVIDIA و AMD تبدیل نموده و این بدان معناست که دیگر شما برای کاربردهای روزمره و لذت بردن از یک تجربه تصویری، نیازی به تهیه کارت گرافیک اختصاصی نخواهید داشت. قیمت محصولات این نوع پردازنده در بازار با توجه به کارکرد و ویژگی های مختلف، متفاوت عرضه می شود اما شما با حدود قیمت 1 میلیون تومان، می توانید یک سی پی یو core i3 مناسب را برای خود خریداری نمایید.

  • البته ممکن است بیش از یک نسل سی پی یو از ساختار فیزیکی مشابهی استفاده کنند که به این ساختار سوکت می‌گویند.
  • در گام بعد نیز سیگنال افزایش صدا را به اسپیکر ارسال کرده و در آخر سیگنال نمایش تصویر را به مانیتور می‌فرستد.
  • همچنین باعث می شود فن خنک کننده ای که بر روی سی پی یو نصب است نیز کمتر استفاده شود و دیرتر از کار بیفتد.
  • خوشبختانه تمامی پردازنده های Corei5 مجهز به آخرین ورژن از تکنولوژی توربو بوست ( Intel Turbo Boost-2 ) میباشند.
  • اما، اگر اهل این چالش نیستید که ببینید پردازنده خود را تا چه حد می توانید سریعتر به کار ببرید بدون اینکه آن را خراب کنید و یا از کار بی اندازید ممکن است اورکلاک برای شما ارزش وقت یا پولی را برای آن هزینه می کنید نداشته باشد.

این مجموعه که با نام رسمی “فرا سیستم افق” ثبت شده است دارای فروشگاه اینترنتی و فروشگاه حضوری در “مرکز کامپیوتر ایران” و “خیابان مظفر” میباشد. CPU در حین فعالیت گرما تولید می‌کند و فن و هیت سینک لپ تاپ وظیفه‌دارند که گرمای تولیدشده را از دستگاه خارج نماید. هیت سینک ها از طریق خمیر سیلیکونی ارتباط نزدیکی را با CPU برقرار می‌کنند و گرمای چیپ پردازنده را می‌گیرند و فن هم گرمای تولیدشده را به بیرون انتقال می‌دهد. نکته‌ای که باید برای نگهداری از این پردازنده در خاطر داشته باشید آن است که دستگاه خود را تمیز و دور از گردوخاک نگه‌دارید. همچنین درصورتی‌که فن و هیت سینک دستگاه شما مشکل دارد، به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کرده و سرویس فن انجام دهید.

سی پی یو ای ام دی مدل Ryzen™ 9 7900 Gaming Processor