انواع دوربین ها و روش نصب دوربین مداربسته (+ مزایا و معایب)

موقع تعیین مکان نصب دوربین مداربسته و نقشه کشی توجه داشته باشید که این مکان رو به روی نور خورشید نباشد، جلوی پوشش های گوناگون گیاهی یا مصنوعی نباشد، دوربین های بیرونی در زیر سایبان نصب شود و هیچ کدام از کابل های دوربین دیده نشود. این که مشخص کنیم هر دوربین در کجا نصب شود نیازمند بررسی زوایای گوناگون محیط، در نظر گرفتن زوایای تابش نورها و همچنین سنجش فواصل است. توجه کنید توان خروجی منبع تغذیه دوربین را با توجه به آمپر مصرفی کل سیستم یا دوربین مداربسته مورد نظر انتخاب کنید. دوربین مداربسته اسپید دام نوعی دیگر از انواع دوربین های مداربسته است که از نظر ظاهری دقیقا مشابه دوربین های دام می باشد ولی با این تفاوت که در دوربین مداربسته دام ، شما امکان چرخش 360 درجه را ندارید و دوربین دام به صورت ثابت نصب و راه اندازی میشود ولی در دوربین مداربسته اسپید دام امکان چرخش 360 درجه دوربین امکان پذیر است. یکی از مهم ترین تفاوت هایی که بین این دوربین با دوربین مداربسته آنالوگ وجود دارد این است که قابلیت عملکرد در شبکه ها می باشد. در این قسمت از مقاله به بررسی تفاوت های موجود بین دوربین های مختلف نظارتی امتیاز جنبه های مختلف می پردازیم.

توجه داشته باشید که در بعضی از دوربین ها به جای منبع تغذیه DC از آداپتور استفاده می شود. معنی لغوی آن جعبه جادویی مداربسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند. توجه داشته باشید رعایت این موضوعات منجر به طول عمر بیشتر دوربین خواهد شد. همچنین از هزینه ی نگهداری و تعمیر آن هم نباید غافل شد. همانطور که از نام آن پیداست می توانند هم در روز و هم در شب به ثبت و ضبط تصاویر بپردازند. این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملاً دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند. همانطور که اطلاع دارید تمامی تصاویری که با استفاده از این دسته از دوربین ها ضبط می شود به صورت دیجیتال می باشند. در نصب دوربین مداربسته میتوان با استفاده از تجهیزاتی مثل داکت، لوله، سینی کابل و … در صورتی که سوئیچ شبکه دوربین مداربسته دارای قابلیت POE باشند، برای تغذیه دوربین از همان کابلی که بین دوربین و سوئیچ کشیده شده بود میتوان استفاده کرد.

با توجه به اینکه اکثر این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت به کار میرود. به همین علت با نصب دوربین مداربسته به آسانی میتوانید ایمنی خانواده و کسب و کار خود را تضمین کنید. بعد نمایشگر تصویر دوربین های مداربسته را به صورت تک تک و یا یک جا نمایش می دهد. در اینصورت می بایست برق ۲۲۰ ولت را توسط کابل برق به آداپتور ۱۲ ولتی متصل و آنرا به دوربین مداربسته وصل کنید. نقشه ی دیوارها و محل عبور لوله ها و کابل ها را پیش از شروع سیم کشی تهیه کنید. هیچ گاه قیمت دوربین مدار بسته ارزان نمی تواند نشان از کیفیت مناسب آن نیز داشته باشد پس پیش از خرید دوربین مداربسته حتما اطلاعات خود را بالا برده و از چند نمایندگی قیمت بگیرید تا بهترین محصول با مناسب ترین قیمت را نصیب خود کنید. بطور معمول برای پروژه های ۱ تا ۴ دوربین با کابل کشی کم و متوسط یک روز کاری و پروژه های ۴ تا ۸ دوربین با کابل کشی کم و متوسط ۳ روز کاری را میتوان پیش بینی کرد. از دوربین مداربسته بولت در اماکنی که نیاز ضروری به امنیت بیشتر دارند استفاده میشود ، برای مثال میتوان به بانک ها ، مراکز دولتی و دیگر امکان مهم اشاره کرد.

سیستم های شبکه ای که از این دسته دوربین مدار بسته استفاده می کنند عملکردی فوق العاده دقیق دارند تا حدی که در بعضی از مواقع می توانند از سالم بودن قطعه هایی همانند RAID اطمینان حاصل شود. سیستم های امنیتی دوربین های مداربسته بعنوان موثرترین روش در کاهش جنایت محسوب می شوند. برخی از سیستم های امنیتی دوربین مداربسته به صورت پکیج های بیسیم ارائه شده که نصب دوربین مداربسته را برای مکانهای کوچک بسیار آسان می کند. عدم جلب توجه: دوربین Dome به دلیل نصب بر روی سقف حساسیت کمتری ایجاد می کند و توجه افراد کمتری را به خود جلب می کند (مطمئناً افراد زیادی سقف را نگاه نمی کنند و ممکن است دوربین با اکسس پوینت و سیستم اعلام حریق اشتباه گرفته شود). از آنجا که امنیت در ساختمان ها و مراکز تجاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و یک نیاز اساسی محسوب می شود، بازار کار نصب دوربین مداربسته هر روز رونق بالاتری بخود می گیرد. کارآموزان پس از سپری کردن این دوره میتوانند به صورت مستقل وارد بازار کار شده و پروژه های شرکتی، اداری و تجاری را سفارش بگیرند. آموزش نصب دوربین مداربسته یکی از رشته های پرطرفداریست که از بازار کار بسیار خوبی برخوردار است.

بسته به حجم سیم كشی و تعداد دوربین ها زمان نصب دوربین مداربسته متفاوت است. از همین رو می توان با تعداد دوربین مداربسته کمتری، بر یک فضای وسیع نظارت داشت. هزینه ی نصب دوربین مدار بسته به تعداد و قابلیت های آن بستگی دارد. گاها کارفرمایان بدون اجازه کارمندان را تحت کنترل دوربین مدار بسته قرار داده اند و همین امر سبب شکایت از آنها به علت نقض حریم خصوصی شده است. جالب است بدانید که دوربین های آنالوگ جزء اولین دوربین هایی که برای افزایش سطح امنیت مورد استفاده قرار گرفته می شدند به حساب می آید. همانطور که اطلاع دارید دوربین های آنالوگ جزء نسل قدیمی تر دوبین های نظارتی به حساب می آیند و به طبع کارایی آن پایین تر بوده و قیمت پایین تری نیز دارند. کارایی دوربین از دیگر موارد موثر بر هزینه است. قالبا دستگاه های DVR جدید دارای سیستم عامل لینوكس هستند و جالب اینكه تمامی این سیستم عامل بر روی فلش داخلی دستگاه نصب شده است و به سرعت بارگذاری می شود.

دوربین مداربسته، بسته به نوع كاركرد های خود تجهیزات متنوعی احتیاج دارند كه بستگی به نوع عملیات نظارتی كه قرار است انجام شود تغییر میكنند. ماندگاری بیشتر: طبق آمار این نوع دوربین کمتر در معرض خرابکاری قرار دارد و از دسترس افراد دور است، به همین دلیل طول عمر بیشتری دارند و البته عدم جذب گرد و غبار نیز در این ویژگی بی تأثیر نخواهد بود. در گزینه افراد از دوربین های مداربسته ی انالوگ استفاده می کردند تا به ذخیره سازی اطلاعات موجود در محیط و تصاویر بپردازند. اگر بخواهیم مهم ترین و اصلی ترین تفاوت دوربین های نظاری امنیتی را بیان کنیم باید بگوییم که تفاوت در روش انتقال اطلاعات مهم ترین تفاوت های موجود می باشند. با تکنولوژی سیستم های امنیتی و تجهیزات در محیط های داخلی و خارجی برای محافظت از مردم، دارایی ها، وسایل نقلیه میتوان مورد استفاده قرار داد. دوربین های مداربسته امن هستند و می توانید کنترل کامل بر روی سیستم خود داشته باشید. در صورتی که می خواهید بهترین دوربین مداربسته را انتخاب کنید باید ابتدا مبلغی که می خواهید هزینه کنید را در نظر گرفته سپس بر اساس محیط، مناسب ترین نوع را انتخاب کنید. یک نصاب دوربین مداربسته متخصص، بخوبی میتواند باتوجه به نیازمندی های پروژه برترین نوع دوربین مورد نیاز و همینطور بهترین محل نصب برای برخورداری از بهترین پوشش و کیفیت تصویر بالا را تعیین نماید.

صدا و تصویر این دوربین ها هر یک به وسیله کابل دورشته ای جداگانه منتقل میشوند که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را اجرا می کند. نقطه ای امن را برای نصب DVR مركزی در نظر می گیریم. یعنی برعکس دوربین های آنالوگ، این مدل دوربین مداربسته از همان آغاز دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند. در قسمت های قبل نیز به این موضوع اشاره کردیم که دوربین های مداربسته آنالوگ و دیجیتال از روش های متفاوتی جهت انتقال اطلاعات استفاده می کنند و این به عنوان یکی از مهم ترین تفاوت های موجود بین این دو نوع دوربین به شمار می رود. تمامی مراحل مثل روش آنالوگ است با این تفاوت که کابل کشی و نصب تجهیزات باید به این صورت انجام شود. مقاله ای که امروز می خواهیم برای شما مورد بررسی قرار دهیم راجع به دوربین مدار بسته است، با ما همراه باشید تا تمام نکاتی که می خواهید در این باره بدانید را به شما بگوئیم.امروزه امنیت در هر مکانی نیاز مبرم دیده می شود، با پیشرفت تکنولوژی انجام بسیاری از کارها راحت شده است، یکی از این موارد دوربین مدار بسته است که در ادامه بیشتر درباره ی آن صحبت خواهیم کرد.

تمامی دستگاه های جدید از هارد دیسك های SATA پشتیبانی می كنند و شما میتوانید حداقل یكی از این هارد دیسك ها را بر روی دستگاه نصب كنید تا تصاویر ضبط شده بر روی آن ذخیره شود. در بعضی از مواقع از هارد برای ذخیره سازی اطلاعات دریافت شده توسط دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده می شود. همانطور که از نام این دوربین ها مشخص است دوربین های آنالوگ اطلاعات ضبط شده را به صورت آنالوگ انتقال می دهد و دوربین های تحت شبکه اطلاعات را به صرت صفر و یک یا همان دیجیتال ارسال می کنند و این موضوع سبب نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتر و محدودیت در پهنای باند شده است. برای نصب هارد دوربین مداربسته اول باید درب دستگاه ذخیره کننده (NVR, DVR, XVR یا HVR) باز شود و هارد به کف دستگاه پیچ شود بعد کابل پاور و SATA بدرستی در محل خود قرار بگیرند. زمان کابل کشی در این نوع از دوربین باید اول یک کابل شبکه از هر یک از دوربین ها به طرف سوئیچ بعد کابل دیگری از سوئیچ به طرف NVR کشیده شود. کابل اول کابل تصویر نام داشته و وظیفه انتقال تصویر از دوربین به دستگاه DVR را دارد. البته این نقطه باید طوری انتخاب شود كه از دوربینها به یك فاصله باشد تا در مصرف كابل صرفه جویی شود.

برای این که بدانید برترین محل برای نصب دوربین مداربسته کجاست حتماً باید از یک کارشناس با تجربه و متخصص کمک بگرید. کابل برق از یک طرف به دوربین و از طرف دیگر به منبع تغذیه DC وصل می شود. در ساخت این نوع دوربین ها از نور مادون قرمز استفاده نشده است اما این تاثیری بر کاهش کیفیت برای محیط های کم نور را نخواهد داشت. نوع دوربین های مخصوص كارهای حفاظتی بطور كلی متفاوت است. ولی در صورت معمولی بودن سوئیچ همانند دوربین مداربسته آنالوگ می بایست کابل برقی بطور مجزا کشیده شود. میتوانید کابل ها را در زیر فرش هم پنهان کنید ولی آن ها را بچسبانید تا بطور اتفاقی حرکت نکنند. این کلمه بیشتر به همین حیطه بر می گردد ولی معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را هم دربر می گیرد. برای استفاده از مشاوره های رایگان کارشناسان فنی مجموعه مفتاح رایانه افزار می توانید با شماره 021-42922 تماس حاصل فرمایید. دوربین های بولت به عنوان یکی از برترین و با امنیت بالا در بین انواع دوربین مداربسته شناخته می شود.

هزینه نصب دوربین مداربسته به عوامل سایت finecctv مختلفی بستگی دارد. کاربرد اصلی و عمده دوربین مداربسته در سیستم های حفاظتی است ولی کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر می رود. پس از نصب دوربین مداربسته، امکان دارد با خراب شدن یک دوربین مدار بسته سیستم نظارتی خراب شود و شما نتوانید تصاویری که میخواهید را دریافت کنید. قیمت دوربین مدار بسته چقدر است؟ مهم ترین مزیت این دوربین این است که می توان لنز آن را تغییر داد به همین دلیل کاربردهای فراوانی نیز خواهد داشت. معمولاً دستگاه های دوربین مداربسته پس از پر شدن هارد داخلی خود، قدیمی ترین تصاویر را پاک کرده و تصویرهای جدید را ضبط می کنند. مدت زمان بایگانی تصاویر بر روی دستگاه مرکزی سیستم دوربین مداربسته بستگی به ظرفیت هارد نصب شده روی دستگاه دارد. برای داشتن یک سیستم نظارتی حرفه ای میتوانید کابل ها را از بین دیوارها به طرف مرکز نظارت هدایت کنید. عدم تشخیص جهت: بیشتر دوربین های دام درون محفظه های شیشه ای قرار گرفته اند و شکل گرد و گنبدی آن ها باعث می شود که تشخیص سمت و جهت آنها دشوارتر باشد. زیبایی: دوربین مداربسته Dome به خصوص آن هایی که دارای محفظه شیشه ای می باشند ، زیبا و جذاب هستند و می توانند به زیبایی هرچه بیشتر محیط کمک کنند.

شما می توانید با نصب دوربین مداربسته منازل پارکینگ ها و یا اگر مدیر شرکت هستید شرکت خود را کنترل کنید. هزینه ی بیمه ی شما باید با کاهش خطر، کم شود. سارقین به آسانی میتوانند دوربین های مداربسته شما را حک کنند. دوربین از طریق كابل كواكسیال اطلاعات خود را به DVR مركزی ارسال میكند. پس از این که اطلاعات از کابل کوکسیال انتقال پیدا کرد، اطلاعات بر روی یک دستگاه نوار مخصوص که قالب VHS می باشد انتقال داده می شود. این دوربین ها نسل ابتدایی دوربین مداربسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند. کابل های استفاده شده در نصب دوربین مداربسته آی پی از نوع شبکه می باشد. برای استفاده کردن از دوربین های نظارتی امنیتی به دو نوع کابل کشی نیاز است که به صورت کلی دو نوع کابل دیتا و کابل برق برای تامین انرژی تقسیم می شود. در اکثر مواقع برق این دوربینها از روش یك آداپتور تامین میشود كه لازم است برای تامین برق دوربین یك كابل برق تا دوربین كشیده شود.

حتی گاهی با تعویض لنز می توان بیش از این فاصله را ضبط کرد. و همینطور عبور سیم از سقف های کاذب، کناف، دوپوش، زیر نما یا زیر زمین سیم کشی را کاملاً از دید مخفی کرد. شما همچنین میتوانید کابل ها را با استفاده از یک منگنه کوب به دیوارها یا قرنیزها محکم کنید. دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. با روشن كردن دستگاه در عرض چند ثانیه تصاویر دوربین مداربسته به نمایش در می آیند. تصاویر ضبط شده توسط دوربین های امنیتی تحت شبکه به صورت کاملا اتماتیک رمزگذاری و در شبکه رمزگشایی می شوند. عملکرد دوربین مداربسته تحت شبکه IP برای برقراری امنیت و ضبط تصاویر عملکردی کاملا متفاوت با دوربین های آنالوگ می باشد. برای برق رسانی به دوربین ها موقع نصب دوربین مداربسته باید با استفاده از پاور مرکزی یا ترانسهای کم آمپر جداگانه به هر دوربین برق رسانی کنید. این برق رسانی به دوربین ها میتواند به وسیله کابل ترکیبی یا کابل برق مجزا باشد. دستگاه DVR تان میتواند چند دوربین مداربسته را مدیریت کند و به شما این قابلیت را می دهد تنها با یک دستگاه تصویر تمام دوربین های مداربسته را ضبط کنید.

دوربین مداربسته بولت یا تفنگی که به شکل استوانه ای و مخروطی می باشند بیشتر برای مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که فاصله ای طولانی دارند. بهتر است رمزی که برای دوربین خود قرار می دهید کمی سخت باشد تا به آسانی حک نشود. کلمه “دوربین مداربسته”، closet circuit television یا به اختصار cctv می باشد. فکر ایجاد حفره در دیوارهای منزل برای سیم کشی جهت نصب دوربین مداربسته امکان دارد اندکی نگران کننده باشد ولی نگران نباشید. اگر چه نصب ماکت دوربین مداربسته چندان گران قیمت نیست، ولی نمونه های واقعی آنها پرهزینه اند. برای نصب دوربین مداربسته عبور دادن کابل ها احتیاج به سوراخ کردن دیوار و سپس عبور دادن کابل از بین دیوارها به طرف دستگاه DVR از طریق فضاهای باز موجود در منزل و معمولاً زیر شیروانی دارد. برای اتصال این كابل باید از سوكت BNC استفاده كرد. این دوربین ها به دلیل قدرت دید و زوم بالا برای مکان هایی که نیاز به دید با فاصله بیشتری دارند مورد استفاده قرار میگیرد.

ارتفاع زیاد در نصب این دوربین مداربسته نیز باعث می شود که کمتر در معرض دید قرار داشته باشد. کابل دوم، کابل برق نام داشته و باید از محلی که DVR در آن قرار دارد تا محل نصب دوربین مداربسته کشیده شود. از آن جایی که در کشور ما همیشه نوسان ارزی وجود دارد در نتیجه تقریبا هیچ چیزی ثبات قیمت ندارد. بسیاری از مردم برای منازل خود نیز از این دوربین ها استفاده می کنند تا امنیت بیشتری داشته باشند، اما چیزی که در این میان اهمیت دارد کیفیت و مرغوبیت آن است، میزان این کیفیت با قیمت دوربین مدار بسته خانگی ارتباط مستقیم دارد. بی تردید یکی از مهم ترین معایب نصب دوربین مداربسته امکان حک شدن این دوربین ها می باشد. برای نصب دوربین مداربسته حداقل احتیاج به دو كابل دارد. کیفیت آن ها آنالوگ است و قابلیت استفاده از آن ها به صورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد. زمان کابل کشی دوربین مداربسته آنالوگ می بایست دو کابل که از یکدیگر مجزا هستند از DVR تا محلی که دوربین در آن نصب شده است کشیده شود. تجهیزات دوربین مداربسته آی پی شامل دوربین، سوئیچ و NVR است.