انواع دوربین مدار بسته + کاربرد آنها

یعنی پروتکل زمان شبکه (Network Time Protocol) و زمان ذخیره تصویر در روز DST (Daylight Saving Time) سایت finecctv را دارند. دوربین مداربسته دارای انواع گوناگونی همچون با سیم یا بیسیم، پروتکل ارتباطی شبکه آنالوگ، مقدار دید در شب، کیفیت تصویر، جنس بدنه، درجه حفاظت محیطی و غیره میباشد. دوربین مداربسته دام میتواند تحت شبکه و آنالوگ، ثابت و یا متحرک باشد. اجزای اصلی یک سامانه مداربسته در این سامانه را، دوربین مداربسته آنالوگ، مانیتور، دی وی آر، ویسیآر (ویدئوی مخصوص ضبط تصاویر)، سوییچهای دستی و اتوماتیک (برای انتخاب دستی یا خودکار دوربین)، پن و تیلتها (موتورهای حرکت دهنده دوربین)، مالتیپلکسرها یا کوادها (برای تبدیل یک مانیتور به چندین مانیتور) و کابلهای کواکسیال (دارای مغزی و شیلد) تشکیل میدهند. برای خرید دوربین مداربسته در ابتدا باید نوع آن را انتخاب کنید، و سپس قیمت آن مشخص خواهد شد. عموماً دوربینهای صنعتی کامپکت نیستند یعنی کاور، لنز و پایهٔ آن بسته به محل نصب و کاربری، توسط طراح جداگانه انتخاب میشود و این انعطافپذیری به واسطهٔ مصارف محدود آن نسبت به سایر دوربینهای دیگر میباشد اگر چه همین امر قیمت این دوربینها را بالاتر میبرد.

برای شرایط نصب خاص میتوان پایههای خاص، برای فواصل بسیار کم یا زیاد میتوان از لنزهای خاص یا برای شرایط آب و هوایی خاص کاورهای ضد آب یا کاورهای دید در شب یا کاورهای فن دار استفاده میشود. این دوربینها معمولاً دید مناسبی در نور کم ندارند و برای داشتن تصویر مناسب باید نور محیط را به خوبی تأمین کرد. بدین ترتیب به راحتی می توان از آنها در محیط های اداری و تجاری که زیبایی و شیک بودن حرف اول را می زند، استفاده کرد. دوربینهای مدار بسته همواره دارای محاسن و معایب متعددی میباشد ولی ظاهراً محاسن آن بر معایبش چیرگی دارد زیرا همواره افرادی در جوامع مختلف وجود دارند که میخواهند از خط قرمزها عبور نمایند بنابراین وجود این ابزار سبب میشود از ترس شناسایی شدن مرتکب خلاف نشوند یا اگر شدند به راحتی با این ابزار سودمند شناسایی میشوند. سامانه، cctv سامانه دوربینهای مدار بسته ممکن است که در آن نصب شده که در آن اپراتور ماشین را میتوان بهطور مستقیم مشاهده افرادی که ممکن است با عملیات غیرمنتظره ماشین صدمه دیده میشود. نوع جدیدی از دوربینهای مداربسته که در ورودی محل مورد نظارت نصب میشوند و تصویر را متناسب با قد افراد ثبت میکنند. از اینجا به بعد، میتوان با تصویر ورودی به مثابه «اطلاعات» برخورد نمود.

با توجه به اینکه دوربین مداربسته صنعتی دارای قابلیت استفاده از لنز خارجی هستند میتوانند در شرایط مختلف دقیق تر عمل بکنند و اکثراً در شرایطی از دوربین مداربسته صنعتی استفاده میشود که نیاز به تصویر برداری خیلی دقیق و زوم کردن و … امروزه از این سامانه برای حفاظت و نظارت بر اماکن مهم، اماکن پرتردد و اماکن پرخطر استفاده میشود. امروزه انواع دوربین مداربسته در اماکن مختلفی بکار میروند. البته باید اذعان کرد که در برخی اماکن همچون فروشگاهها ابزارهای نظارتی دیگری هم همچون گیت فروشگاهی یا به اصطلاح دزدگیر لباس استفاده میشود که نواقص این ابزار را برطرف میسازد. دوربینهای مدار بسته، اغلب برای نظارت در مناطق استفاده میشود که ممکن است نیاز به نظارت مانند بانکها، قمار خانهها، فرودگاهها، تأسیسات نظامی و فروشگاهها تکیه دارد. بهتر است بدانید که در گذشته از این دوربینها فقط برای محیطهای نظامی و سازمانهای امنیتی استفاده میشد. بهتر است برای محیطهای خارجی یک دوربین ضد آب تهیه کنید.

کیوب را می توان مدرن ترین و نوع از دوربین های مداربسته برشمرد. دوربین مداربسته را می توان موثرترین و کاربردی ترین محصول در زمینه افزایش امنیت محیط های مختلف محسوب کرد. دوربین اسپید دام بیشتر برای محیط باز مورد استفاده قرار می گیرد. هر تصویر را میتوان مجموعهای از نقاط نا پیوسته فرض کرد که در کنار هم قرار میگیرند و مجموعاً یک تصویر را میسازند هر کدام از این نقاط در هر لحظه میتوانند خصوصیات متفاوتی داشته باشند. این نوع دوربین ها را شرکت هایی مانند هایک ویژن و تی وی تی با بهترین کیفیت ممکن تولید می کنند و شرکت شبکه گستر مهر تجارت نیز انواع دوربین های مداربسته با برندهای هایک ویژن و تی وی تی را در سراسر کشور به صورت آنلاین عرضه می کند. در میان برندهای تولید کننده این نوع دوربین هم باید به برند های هایک ویژن و تی وی تی اشاره کرده که نیمی از بازار جهانی را به خود اختصاص داده اند. شرکت شبکه گستر مهر تجارت نمایندگی فروش انواع دوربین مداربستههایک ویژن و تی وی تی در تهران است که علاوه بر خدمات فروش انواع دوربین مداربسته به شما عزیزان، خدمات نصب دوربین مدار بسته را نیز پشتیبانی می کند.

دوربین های مداربسته را شرکت های تولید از نظر شکل ظاهری، کیفیت لنز و امکانات در انواع مختلفی تولید کرده اند تا از این طریق بتوانند نیاز افراد مختلف را برآورده کرده و در نتیجه فروش بیشتری داشته باشند. این قابلیتها به مدیر یک کسب و کار اجازه میدهد آمار دقیقی از مراجعه کنندگان به فروشگاه یا محل تجاری را به دست بیاورد، که برای برنامهریزی فروش کاربرد دارد. قاب ضد آب این دوربینها را قادر میسازد تا در محیطهای بیرونی و با شرایط جوی بد به راحتی کار کنند. همچنین همهٔ این دوربینها قابلیت دید در شب (بااستفاده از مادون قرمز) دارند و میتوانند در شرایط نوری بسیار تاریک به راحتی تصویر برداری کنند. این دوربینها که دارای لنزی کوچک میباشند به راحتی قابل پنهانسازی در پشت سطوح مختلف میباشند، برای این منظور سوراخ کوچکی روبروی لنز ایجاد میکنند و تصاویر محیط را مشاهده مینمایند. دوربین مداربسته مینیاتوری یا پین هول (به انگلیسی: Pinhole), دوربینهای مداربستهای با ابعاد بسیار کوچک میباشند. یکی از ویژگیهای بسیار مهم دوربین مداربسته مانیتورینگ رفتوآمد و ضبط ویدیو برای مواقع بسیار ضروری میباشد. این مدل دوربین مداربسته برای پوشش تصویر 180 درجه و 360 درجه محیط به کار میرود. مثلاً مکانهایی که برای انسان مناسب تباشد سامانههای دوربینهای مدار بسته ممکن است بهطور مداوم کار کند یا تنها به عنوان ملزم به نظارت بر رویدادهای خاص باشد شکل پیشرفته تری از دوربینهای مدار بسته، بهرهگیری از ویدیوهای ضبط دیجیتال (DVRs) ضبط صدا فراهم میکند.

یکی از قابلیتهای مهم انواع دوربین مدار بسته، قابلیت دید در شب میباشد. اگرچه ممکن است در برخی دوربینهای صنعتی و در برخی برندها قابلیتهای تکنیکال این دوربینها نیز با دوربینهای معمول متفاوت باشد اما این نکته همیشه صادق نیست. دوربینهای صنعتی مانند سایر تجهیزات الکترونیکی صنعتی دیگر میبایست امکان استفاده در شرایط سخت را برای کاربر فراهم سازد. میتوان مسیری خاص برای دوربین تعریف کرد و دوربین را برنامهریزی کرد تا در هر شرایط زمانی مختلف مسیر یا نقاط خاصی را تصویر برداری کند. گفته میشود که کیفیت تصویر با اکسیر بهتر از IR میباشد. در این کارخانجات در محلهایی که حضور فیزیکی انسان خطرناک بوده، و یا غیر ممکن است، از نصب این دوربینها استفاده میشود. لنز این دوربینها از نوع ثابت (به انگلیسی: FIX) میباشد. کاربرد اصلی این دوربینها در مکان های مسقف میباشد. حال برخی از مردم برای امنیت محیط مسکونی و کسب و کار خود، یکی از انواع دوربینها را خریداری کرده، و نصب میکنند.

سامانههای آنالوگ که براساس یک سیگنال پیوسته کار میکنند، نسبت به سامانههای دیجیتال از قدمت بیشتری برخوردارند. امروزه مدیران زیادی به وسیلهٔ این سامانهها بر کار نیروهای خود نظارت دارند. که در فرایندهای صنعتی را تحت شرایط خطرناک برای انسان امروز هستند، اغلب توسط دوربینهای مدار بسته تحت نظارت دارند استفاده از دوربینهای گرمانمای اپراتورها اجازه میدهد برای اندازهگیری دمای پروسه. دوربین های اسپیدام با استفاده از یک آدرس IP می توانند موقعیت، حرکت و چرخش سریع لنز را از راه دور کنترل کنند. دور و نزدیک شدن تصاویر را در آن میتوان کنترل نمود روی سقف نصب میشود و تمامی برنامهریزیها و فرامین لازم از طریق کیبورد کوچک و خاص آن قابل اعمال است. مخالفان دوربین مدار بسته بر عقیدهاند که حریم خصوصی زیر سؤال میرود تا ثیر منفی بر آزادی معنوی میباشد و آنها هم چنین عقیده دارند؛ که دور بین مدار بسته جرم جنایت را کاهش نمیدهد بعضی منتقدان ان را برادر بزرگ نظارت میدانند اشاره به رمان هزار و نهصد و هشتاد و چهار نوشتهٔ جورج اورول دارد. قدرت دید در شب دوربین چشم ماهی معمولاً بین 10 تا 15 متر است و بیشتر برای محیطهای داخلی نصب میشوند. این دوربینها دارای لنزهایی wide با فاصله کانونی کوچک (۳٫۶ یا ۴ میلیمتر) و لنز های وریفوکال یا متغیر با فاصله کانونی (۲/۸ الی ۱۲ میلی متر)می باشد.

این دوربینها بیشتر مواقع بر روی سقف نصب میشوند. اینکه چه مقدار سرمایه برای خرید دوربین در اختیار داشته و هدف از نصب این دوربین ها چه چیزی است و محل نصب آنها کجاست، همه در انتخاب نوع دوربین تاثیر گذار می باشند. بدین ترتیب باید ابتدا نیاز سنجی انجام شود، سپس دوربین را انتخاب کرد. دوربین اسپید دام این قابلیت را دارد که در جهت های مختلف چرخش داشته باشد. زوم دیجیتال و اپتیکال از دیگر قابلیت های دوربین اسپید دام به شمار می رود. بعضی دیگر از این دوربین ها دارای لنز وریفوکال هستند که امکان زوم را برای این نوع دوربین ها فراهم کرده است. دوربینهای تحت شبکه که معمولاً با عنوان دوربینهای IP نیز معرفی میشوند را میتوان متشکل از یک دوربین و یک کامپیوتر که با هم ترکیب شدهاند توصیف کرد. این دسته از دوربینها ی مدار بسته برای محیطهای خارجی طراحی شدهاند. از دیگر اماکنی است که به این سامانهها مجهز شدهاند. کارکرد دیگر سامانههای مداربسته، کارکرد نظارتی است. هزینه ضبط تصاویر در این سامانهها (بعلت نیاز به نوارهای ویدئویی و قیمت بسیار بالای ویسیآر) بسیار بیشتر از سامانههای دیجیتال است. ↑ «لیست قیمت خرید دوربین دام». برای خرید یکی از انواع دوربین مداربسته متناسب با نیاز خود سعی کنید؛ حتماً قیمت مناسب در کنار سهولت نصب آن را در نظر داشته باشید.

زیرا دید در شب رنگی، تمامی تصاویر را با جزئیات کامل نمایش میدهد. تلویزیون مدار بسته یا سامانه نظارت تصویری مجموعهای است که به تصویربرداری توسط دوربینهای ویدئویی و انتقال تصاویر برای نمایش محدود میپردازد. در بازار مانیتورهای ویدئویی با دو نوع نمایشگرها (LCD) و LED در اندازه های مختلف ارائه می شود پیکسل مهمترین جز در نمایش یک تصویر است. در سامانههای دیجیتال، تصویر در ابتدا به صورت دیجیتال برداشته شده یا توسط یک دیجیتایزر (دیجیتالکننده) به صورت دیجیتال به سامانه وارد میگردد. دوربینهای مدار بسته در ابتدا به عنوان ابزاری برای افزایش امنیت در بانک توسعه داده شدند. این نوع دوربین مدار بسته را میتوان خاصترین نوع دوربین مدار بسته دانست؛ که ممکن است در تمامی شرایط محیطی ولی در حالتهای خاص استفاده میشود. از حافظه برای ذخیرهسازی Firmware دوربینهای تحت شبکه و همچنین برای ضبط تصاویر در خود دوربین و بدون نیاز به ابزار ذخیرهسازی پشتیبان استفاده میشود. از پردازشگرها برای پردازش تصویر، فشرده سازی (برای ذخیرهٔ تصاویر)، آنالیز ویدئویی تصاویر و قابلیتهای تحت شبکه استفاده میشود.

در واقع یکی از قابلیتهای دوربین همین انعطافپذیری بالای آن است. در واقع میتوان گفت این دوربین کاملترین نوع دوربین مدار بسته رنگی که دستگاه کنترلر و کیبورد خاص خود را دارد میباشد، گردان است و لنز زوم دارد، میتواند شدت نور را تنظیم کند. امروزه یکی از کاربردهای دوربین مداربسته استفاده نامحسوس از دوربینهای مخفی میباشد، که بسیار رواج پیدا کرده است. امروزه گاهی از ترکیب دو سامانه نیز استفاده میگردد. دوربین های دام دارای قابلیت دید در شب نیز می باشند، بدین ترتیب محدودیت خاصی برای استفاده از این دوربین ها وجود ندارد. دوربین مدار بسته دام بیرونی در برابر رطوبت و گردوغبار مقاوم است و اجازه ورود آب و گردوغبار را به داخل دوربین نمیدهد. دوربین مدار بسته دام داخلی در برابر رطوبت و گردوغبار مقاوم نیست و برای داخل ساختمان، فروشگاه و اداره طراحیشده است. دوربین اسپید دام را می توان از پیشرفته ترین نمونه های دوربین مداربسته موجود در بازار دانست. در مکان هایی تحت عنوان نقاط مرده یا نقطه کور، تصاویر را ضبط می کنند.

قابلیت دید در شب و EXIR که مادون قرمز بوده، باعث شده تا بتوان در محیط هایی که تاریک مطلق بوده نیز از این دوربین ها استفاده کرد. به عنوان مثال، در قطار مترو، دوربینهای مدار بسته ممکن است اجازه دهد که پیش از بسته شدن دربها و شروع به حرکت قطار به اپراتور کمک میکند ممکن دوربین مدار بسته برای کنترل مکان مثل پارک موزه و دیگر محیط عمومی باشد برای کنترل مردم حفظ امنیت مردم و مکان باشد. کاربرد دیگر از دوربین مدار بسته برای نخستین بار در سال ۱۹۶۸ در ایالات متحده آمریکا، شهر نیویورک، برای مبارزه با جرم و جنایت بود. در انگلستان ۴٫۲ میلیون دوربین مدار بسته وجود دارد، شهر لندن بیشتر از هر شهر دیگری در جهان دوربین مداربسته دارد. سامانهٔ تلویزیون مدار بسته برای نخستین بار در سال ۱۹۴۲ و در جریان فرایند تولید موشکهای وی-۲ آلمان توسط شرکت زیمنس بهکار گرفته شدند.

بسیاری از بزرگراهها که ترافیک شبکههای گسترده نظارت بر سامانهها، با استفاده از تلویزیون مدار بسته برای تشخیص گرفتگی و تصادفات اطلاع میدهد. بسیاری از این دوربین با این حال، از طرف شرکتهای خصوصی اوست، و انتقال اطلاعات را به راننده جیپیاس سامانه است. اگر بهترین دوربین مدار بسته موجود در بازار را خریداری کتید اما نصب آن درست انجام نشود نتیجه مطلوبی بدست نخواهید آورد. تجهیزات Cctv تجهیزات دوربینهای مدار بسته ممکن است مورد استفاده قرار گیرد برای قسمتهای مورد پردازش را مورد مشاهده قرار دهد. دوربینهای مداربسته تحت شبکه مجهز به قابلیتهایی برای پردازش تصویر و استخراج اطلاعات از تصویر هستند. یکی از ویژگیهای مهم این دوربینهای مدار بسته توابع پردازش تصویری است که در طراحی آنها لحاظ شدهاست. معمولاً جهت نظارت در محیطهای داخلی و خارجی از دوربینهای مدار بسته حرفهای استفاده میکنند. خرید دوربینهای مدار بسته به نیاز شما بستگی دارد. برروی این دوربینها هنگام خرید نه پایه وجود دارد، نه لنز و نه کاور ضد آب و تک تک این اقلام باید بهطور جدا گانه تهیه شود. هنگام خرید انواع دوربین های مداربسته محفظه، سخت افزاری به نام پایه دوربین از اهمیت زیادی برخوردار است. در شرایط سخت و بستهای باشد. در هنگام اخذ عوارض ورود وخروج خودروها و پارکینگ هتل ها از این فن آوری استفاده می شود.

معمولا این دوربین ها بر ریو یک نقطه با فاصله کانونی مشخص زوم می کنند. ↑ «سیاست تازه انگلیسی دربارهٔ 4.2 میلیون دوربین مداربسته». ↑ «روزنامه هموطن سلام». ↑ «نسخه آرشیو شده». ↑ «سایت علمی دانشجویان ایران». ↑ «انجمن مهندسی حمل و نقل ریلی ایران». ↑ ارس غلامی، کامپیوتر قرن. ↑ Nemati, Cyrus (2013-07-01). “What’s Next for U.S. Surveillance? Ask the English”. ↑ ۱٫۰ ۱٫۱ مشارکت کنندگان ویکیپدیای انگلیسی. همچنین بهتر است بدانید که؛ نصب دوربینهای مداربسته حرارتی در مراکز صنعتی رواج پیدا کرده است. این موضوع باعث ثبت تصویر بهتر از چهره افراد شود. اولین قسمت در سیستم تصویر برداری یک دوربین مداربسته لنز ها هستند. کارآمدی دوربین مداربسته و به طبع آن، سامانه نظارت تصویری بستگی به اصالت، کیفیت، امنیت تبادل اطلاعات و سهولت کاربری آن دارد. تعدد اجناس تقلبی در بازار نظارت تصویری موجب شد اتحادیه مربوطه، به خریداران هشدار دهد پیش از خرید تجهیزات نظارت تصویری، اصالت آن را بررسی کنند. با توجه به این نیاز، پایگاه استعلام اصالت و کیفیت تجهیزات نظارت تصویری راهاندازی شد. این دوربینها در مکانهای مخفی تعبیه میشوند. اندازه این دوربینها بسیار کوچک است.

این موضوع باعث شده تا محبوبیت بسیار خوبی پیدا کنند. در هنگام خرید دوربین مداربسته تعداد کانال های دستگاه DVR/NVR بسیار مهم است زیرا هر کانال به یک دوربین متصل می شود. در هنگام خرید دوربین مداربسته به نکاتی نظیر نوع برنامه، نحوه پشتیبانی و محیط میزبان توجه می شود. با وجود تنوع زیاد دوربینها که امروز در بازار وجود دارد، انتخاب یک دوربین مداربسته حرفهای متناسب با محیط مورد نظر کمی دشوار خواهد بود. معمولاً مجهز به میکروفن و بلندگوی داخلی برای ارتباط صوتی دوطرفه در محیط هستند. این دوربینها معمولاً مجهز به سامانه تشخیص چهره انسان هستند. تنوع این محصول توسط قابلیت دید در شب آن بیشتر شده است. دوربینهای مداربسته مینیاتوری با توجه به کاربرد مخفی آنها دارای قابلیت دید در شب IR نمیباشند. دید در شب رنگی دارای انواع مختلفی همچون starlight، ColorVu، Warmlight، spotlight میباشد. بخشهای اصلی یک دوربین تحت شبکه شامل یک لنز، یک سنسور تصویر، یک یا چند پردازشگر و یک حافظه میباشد.

یکی از مهمترین عوامل آن مقدار حافظه رم، و یا هارد خریداری شده، کیفیت دوربین، تعداد دوربین و… با توجه به برند و نوع دوربین، کیفیت تصویر، جنس بدنه و سنسورهای مختلف آن، دارای قیمتهای مختلفی میباشد. از سه نوع لنز مختلف برای این نوع از دوربین ها استفاده می شود. دوربین مداربسته بولت از 1 مگاپیکسل تا 12 مگاپیکسل طراحی و تولید می شود که باید بر اساس نیاز خود نمونه مناسب را انتخاب کرد. هر فردی که قصد خرید دوربین مداربسته را داشته باشد، قبل از هر گونه اقدامی باید با انواع دوربین مداربسته آشنا شود. دوربین مداربسته صنعتی یا دوربین مداربسته جعبهای همانطور که از نامشان پیداست دارای شکل جعبهای مانند بوده و اغلب جنس آنها پلاستیک میباشد این دوربین مداربسته شکل مکعب مربعی دارند.. میباشد بیشتر سراغ دوربینهای صنعتی میرویم. 2.مدت زمان ضبط دوربین مداربسته چقدر میباشد؟ این نامگذاری به خاطر شکل استوانه ای این نوع از دوربین ها می باشد.