آنچه «صورت سیاه» در مورد نگرش حمایت گرایانه چین نسبت به آفریقا به ما می گوید

طرح دوربین مدار بسته صرفاً کلیشه‌های قدیمی بسیاری از مردم عادی چین را برآورده می‌کرد.

سپس مادر کری شروع به تمجید از نقش چین در آفریقا می کند و با برنامه های کری موافقت می کند و فریاد می زند.

آفریقا به عنوان یک زن جوان و زیبا به تصویر کشیده شده است که باید توسط یک قهرمان مرد نجات یابد. در نهایت زن معمولاً با نجات دهنده خود ازدواج می کند. روایت نیز همیشه جنسیتی دارد – چین به عنوان قهرمان مرد (مدرن) و آفریقا شاهزاده خانم در خطر به تصویر کشیده می شود.

جشن جشن بهار برنامه ای پر از اسکیت است. در حالی که اسکیت ها معمولاً کمدی هستند، عموماً قصد دارند مخاطب را در مورد یک موضوع خاص، از امور نظامی و زندگی روزمره، آگاه کنند و آموزش دهند. بیشتر بحث برانگیز، آنها همچنین گاهی بر فرهنگ های دیگر تمرکز می کنند.

این قسمت بازتاب پخش داستان مشابهی است که در آن به نمایش درآمده است “اگر تو یکی هستی” – یک برنامه دوستیابی تلویزیونی چینی بسیار محبوب چند سال پیش.

در قطعنامه اسکیت، کری به مادرش اعتراف می کند و تمایل خود را برای رفتن به چین توضیح می دهد. مشخص می شود که او چین را راهی برای فرار از سنت (و دیدگاه سنتی مادرش در مورد ازدواج) می داند.

طرح «صورت سیاه» اولین مورد در تاریخ گالا بود که روابط چین و آفریقا را به تصویر کشید. اگر قصدش این بود که بینندگانش را در مورد پیچیدگی ها و واقعیت های زندگی معاصر صحرا آموزش دهد، به طرز بدی شکست خورد. برای مثال، داستان فیلم ظاهراً در نایروبی، پایتخت کنیا می‌گذرد، اما تنها چیزی که در پس‌زمینه می‌بینید، یک ساوانا است. در واقع هیچ دشتی در نایروبی امروزی وجود ندارد.

در برنامه دوستیابی، شیائو دی به دنبال ازدواج با یک مرد چینی است. مانند کری، نقل مکان به چین و ازدواج با یک چینی راه او برای فرار از سنت و ورود به مدرنیته است – نسخه چینی آن.

شیائو د در آخرین حضور خود در “اگر تو یکی هستی”

این تا حدودی درست است. اما، شواهدی از نمایشگاه های موزه به جشنواره های فیلم که در جهت دیگری است. به نظر می رسد حتی افرادی که در مناصب قدرت در چین هستند نیز این دیدگاه ها را دارند. سرزنش هالیوود دفاع ضعیفی به نظر می رسد.


منبع: https://theconversation.com/what-blackface-tells-us-about-chinas-patronising-attitude-towards-africa-92449

شما می توانید یک را کامپایل کنید لیست طولانی از “سیاه چهره” در رسانه های شرق آسیا بیش از دهه گذشته. اما آخرین نسخه این کهن الگوی نژادپرستانه اروپایی-آمریکایی در رسانه‌های چینی بسیار بحث‌برانگیزترین نسخه است – تصویری در مراسم جشن بهار تلویزیون انگلیسی زبان CCTV چین با بازیگران «صورت سیاه». مثل بقیه روی لیست در حال رشد از رویدادهای نژادپرستانه، این یکی نیز ویروسی شده است.

چندین نسخه از این در طول دهه ها تکرار شده است. به طور خلاصه، در پشت «صورت سیاه» گالا، تلاشی مستمر از بالا به پایین و تقویت نفس برای دیدن و نشان دادن چین به عنوان راهی برای آفریقا برای ورود به مدرنیته نهفته است.

آفریقا به عنوان گذشته، چین به عنوان آینده

فراتر از «صورت سیاه»، داستان اسکیت نسبتاً ساده است اما همچنان مشکل‌ساز است. کری، یک کارآموز مهماندار 18 ساله کنیایی، از معلم چینی خود می خواهد که به عنوان دوست پسرش قبول شود تا از ملاقات کوری که توسط مادرش ترتیب داده شده است جلوگیری کند. کری هنوز نمی خواهد ازدواج کند. او می خواهد کار کند و سپس برای تحصیل به چین برود.

هدف از این طرح برجسته کردن جنبه های مثبت روابط چین و آفریقا بود. در عوض، روایتی ارائه کرد که در آن چین به عنوان راه حلی برای عقب ماندگی آفریقا در نظر گرفته می شود.

چین، ناجی

در من تحلیل و بررسی نمایش در آن زمان من توضیح دادم که چگونه شیائو دی (یکی از شرکت کنندگان از گینه بیسائو) به عنوان یک دختر آزاده، در دام سنت به تصویر کشیده شد. شیائو دی رفتن به چین را راهی برای فرار از سرنوشت خود (ازدواج تعیین شده)، تحصیل و مستقل شدن می دانست.

اما دیدگاه‌های کلیشه‌ای درباره آفریقا نه تنها در رسانه‌های چین مشهود است، بلکه زندگی روزمره در چین را فراگرفته است، واقعیتی که دانشجویان آفریقایی که در چین زندگی کرده‌اند می‌توانند آن را تأیید کنند.

این طرح‌ها روایتی را بازتولید می‌کنند که نمایانگر رویکرد کلی چین به آفریقا است. روایات رسمی و محبوب چینی ها در مورد آفریقا به طور مداوم سعی می کنند تصویری از این قاره به عنوان تصویر چین بسازند. “دختر در پریشانی”.

ساده لوحی و نادانی اغلب به عنوان توجیهی برای این کلیشه ذکر می شود. همانطور که یک استدلال نشان می دهد، چینی های معمولی فقط آنچه را که هالیوود به آنها ارائه می دهد، بازتولید می کنند.

نشان دادن «آفریقا به‌عنوان گذشته» به معنای مرتبط کردن ایده‌های مربوط به آفریقا با طبیعت و سنت است.

من عاشق چینی ها هستم! من کشور چین را دوست دارم!